Winnica Rodziny Steckich

Previous Next

steccyRok założenia 2001
Właściciele Dorota i Jerzy Steccy

Myślą przewodnią właścicieli jest „doświadczenie i pasja” i słowa te w zasadzie oddają wszystko, co można powiedzieć o produkcji wina w tej malowniczej jarosławskiej winnicy. A właściwie w dwóch winnicach: małej winniczce w zabytkowym centrum miasta (160 krzewów) i półhektarowej pod Jarosławiem. Ale wszystko zaczęło się od tej pierwszej, którą pan Jerzy Stecki założył w 2001 roku. Mimo, że nie przynosi ze względu na ograniczoną powierzchnię dużych plonów właściciel opiekuje się nią i traktuje bardzo emocjonalnie, gdyż to na tej uprawie tak na prawdę uczył się winiarstwa. W obu winnicach przeważają krzyżówkowe odmiany winorośli: Rondo, Regent, Leon Millot, Sibera, Hibernal, Jutrzenka, Aurora, Bianca, Johanniter. Chociaż bukiety uzupełniają też wybrane gatunki vinifery: Pinot Gris czy Roesler. Właściciele produkują z nich wina, nadając im łacińskie nazwy pochodzące od skojarzeń wyrażanych przez wierne grono przyjaciół po pierwszej degustacji w malowniczej choć małej winiarni: Honestus - szlachetny, Magnus - wielki, donośny itd. Ale produkcja to nie wszystko. Pan Jerzy sam projektuje etykietki, drukuje je i nakleja. Sam też stworzył koncepcję marketingową dla swoich win - generalnie można powiedzieć, że jeśli wino jest jakimś wyrazem indywidualności winiarza, to w tym przypadku to sformułowanie jest absolutną kwintesencją opisu win z Winnicy Rodziny Steckich.

Godne polecenia wina z Winnicy Steckich nagradzane w ostatnim roku:
Otinum (białe, 2015) – złoty medal, Winobranie Zielona Góra 2017, złoty medal, Tuchovinifest 2017
Celeber (białe, 2015) – srebrny medal, Winobranie Zielona Góra 2017, srebrny medal , Tuchovinifest 2017

 

Kontakt:

ul. Benedyktyńska 1,

37-500 Jarosław 

+48 695 775 124

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook

Strona internetowa 

 

Atrakcje

Cerkiew Przemienienia Pańskiego fot Maciej Basta Jarosław - miasto, jak głosi legenda, nazwane tak na cześć Wielkiego Księcia Kijowskiego Jarosława Mądrego (978-1054). Pierwszy zapis źródłowy na temat Jarosławia pochodzi z 1152 roku, zaś prawa miejskie w dzisiejszej lokalizacji otrzymał w 1375 roku. Dzięki swemu położeniu Jarosław był przez stulecia ważnym miastem handlowym (w XV i XVI wieku odbywały się tu jedne z największych targów w Europie!). Miasto dwukrotnie spłonęło w pożarach w XVII wieku, a następnie zaborca austriacki rozebrał wiele cennych obiektów, na czele z bazylika gotycką w rynku, przeznaczając uzyskany materiał na budowę twierdzy Przemyśl. Obecny Jarosław to przede wszystkim zespół staromiejski wzorowany na Krakowie. W Rynku muzeum miejskie w renesansowej kamienicy Orsettich. Kilka minut spacerem od tego miejsca, przy ulicy Sobieskiego znajduje się (na miejscu dawnego zamku) cerkiew Przemienienia Pańskiego z cudowną ikoną „Bramy Miłosierdzia”. Warto jeszcze odwiedzić kolegiatę pw. Bożego Ciała, uznawaną za najstarszy kościół pojezuicki w Polsce, a także barokowy obronny zespół klasztorny Dominikanów przy ul. Krakowskiej.

Zobacz zabytki miasta Jarosławia

 

Przemyśl fot J.Reczek

Przemyśl to jedno z najstarszych miast w Polsce. Ruski kronikarz Nestor wśród zajętych przez księcia kijowskiego Włodzimierza Wielkiego Grodów Czerwieńskich wymienia właśnie Przemyśl, a całe zdarzenie ma miejsce w 981 roku. Do XIV wieku miasto należało do Rusi Kijowskiej lub do Polski Piastów, a przez bardzo krótki czas także do Węgier. Prawa miejskie otrzymał w 1320 r., zaś potwierdził lokację miasta na prawie magdeburskim Władysław Jagiełło w 1389 roku. Miasto zawsze zamieszkiwali przedstawiciele różnych narodowości: Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, Ormianie, Austriacy. Przemyśl jest siedzibą dwóch metropolii – kościoła rzymskokatolickiego i greckokatolickiego. Katedry obu wyznań znajdują się na dwóch końcach ulicy katedralnej i należą do najciekawszych obiektów w mieście. W mieście znajduje się wiele świątyń i klasztorów. Fakt ten legł u podłoża przypuszczeń, że to właśnie tu Krasicki osadził akcję swojej „Monachomachii”.
Wiele w Przemyślu interesujących i godnych polecenia miejsc. Szacuje się, że aby dobrze poznać miasto wraz z otoczeniem potrzeba na to minimum 5 dni. Bardzo interesujące zbiory posiada Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (działające od 1910 roku). Sporo tu sztuki sakralnej i judaiców, ale placówka posiada też liczne zbiory historyczne i etnograficzne.
Godne polecenia są także oddziały Muzeum Narodowego: Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Rynek 9) oraz Muzeum Fajek i Dzwonów w zabytkowej wieży zegarowej. Tu trzeba zauważyć, że przemyśl jest zarówno polskim centrum produkcji dzwonów jak i fajek (spośród 16 polskich fajkarzy 15 ma zakłady w Przemyślu lub wokół miasta). Warto też odwiedzić Zamek Kazimierzowski i nacieszyć się panoramą z Kopca Tatarskiego.

Zobacz atrakcje miasta: Przemyśl

 

Krasiczyn

Budowę zamku w Krasiczynie rozpoczęto pod koniec XVI wieku. Czego nie zdążył Stanisław Krasicki dokończył jego syn Marcin w 1624 roku, przekształcając przy okazji zamek we wspaniałą manierystyczną rezydencję. W XIX wieku właścicielami zamku została rodzina Sapiechów. Zamek ograbiono i zniszczono w czasie II Wojny Światowej. Potem mieściła się tu szkoła. Dopiero w latach 80-ch XX wieku rozpoczęto jego odbudowę. Można zwiedzać część pomieszczeń zamku. Mieści się tu także hotel Wokół zamku 9 ha park dendrologiczny, w którym można spotkać ciekawe okazy drzew i krzewów z kilku kontynentów.

Zespół Zamkowo - Parkowy w Krasiczynie

 

Twierdza Przemyśl fot.J.ReczekTwierdza Przemyśl – zespół wielu obiektów fortyfikacyjnych otaczających miasto Przemyśl wybudowanych przed I wojną światową.  Była ona trzecią co do wielkości twierdzą po Antwerpii i Verdun.
Aktualnie niektóre forty zostały zagospodarowane i służą wielu pasjonatom i turystom, jak chociażby Fort XII Werner w Żurawicy oraz Fort VIII Łętownia w Kuńkowcach.

Strona internetowa Fortu W XII Werner 

Zobacz więcej: Twierdza Przemyśl

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search