Winnica Stare Siedlisko

Previous Next

300576636 508267011299491 5249469952705059484 nWłaścicielem winnicy "Stare Siedlisko" jest małżeństwo Grażyna i Ryszard Jandowie.

Winnica składa się z dwóch plantacji: w Strażowie i w Borku Starym, położona na pięknym południowo-zachodnim stoku, 220 m n.p.m. W winnicy tej (26 arów), pierwsze nasadzenia rozpoczęto w 2008 r. Winnica "Stare Siedlisko" stanowi jedno z ciekawszych miejsc dla pasjonatów winiarstwa na Podkarpaciu. Gospodarstwo enoturystyczne zlokalizowane jest na malowniczym terenie Pogórza Dynowskiego i stanowi doskonałe miejsce na organizację imprez rodzinnych, okolicznościowych oraz spotkań firmowych połączonych z degustacją win gronowych własnej produkcji i zwiedzaniem winnicy. Ryszard Janda, absolwent Akademii Rolniczej, pasjonat win i właściciel winnicy, przywrócił temu miejscu dawne tradycje, bowiem lata temu na tej ziemi gospodarowała jego rodzina. Pomysł na nazwę gospodarstwa ,,Stare Siedlisko” zaczerpnięto od miejsca, w którym stał rodzinny dom Szelów – dziadka ze strony matki obecnego właściciela. Po przodkach miłość do ziemi i pielęgnowania rodzinnych tradycji odziedziczył wnuk Ryszard Janda, i połączył ją z odradzającym się trendem zakładania winnic i produkcji własnych win gronowych. Inspirowany zagranicznymi sposobami prowadzenia gospodarstwa enoturystycznego uczynił ze swojej pasji sposób na życie. Obecnie w prowadzeniu winnicy pomaga syn Konrad – tak więc kolejne pokolenie włączyło się do pracy na „ziemi ojców”. Właściciele czynnie uczestniczą w szkoleniach winiarskich oraz enologicznych, zjazdach i konferencjach. Są świadomi, że ciągle należy się doszkalać i wymieniać doświadczeniami z innymi winiarzami.

Produkowane są tu wina białe i czerwone powstające z odmian winorośli Regent, Dornfelder, Marechal Foch, Muskat Odeski, Gruner Veltimer, Bianca i Seyval Blanc.

W odrestaurowanym budynku tzw. Domku Winiarza funkcjonują: nawiązująca wystrojem do tradycji winiarskich sala restauracyjna na 60 osób oraz klimatyczna piwnica degustacyjna, w której gospodarz przeprowadza dla zorganizowanych grup degustacje produkowanych w gospodarstwie win gronowych. Obiekt dysponuje również pokojami noclegowymi dla 10 osób. Zwiedzanie winnicy komentowane z degustacją możliwe jest po uprzednim umówieniu się.

Kontakt:

Borek Stary 179,

36-020 Tyczyn

+48 503 174 317

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook

 

Atrakcje

Błażowa Kościół św. Marcina w Błażowej. Pierwszy kościół w Błażowej pod wezwaniem św. Marcina, św. Mikołaja i św. Anny został wybudowany w XV wieku. Była to drewniana budowla wzniesiona na planie krzyża z dobudowaną doń kamienną zakrystią. Wnętrze było ozdobione przez pięć ołtarzy snycerskiej roboty, kamienną posadzkę i chór sklepiony nad drzwiami. Umiejscowienie świątyni narażało ją na liczne powodzie i podtopienia, przez które niejednokrotnie ucierpiała. Kolejny świątynię usytuowano już na wzgórzu, gdzie stoi obecny kościół. Został on poświęcony w 1836 roku i był drewniany, ale na kamiennej podmurówce. Obecną świątynię zaprojektował architekt Jan Sas Zubrzycki, wykładowca Politechniki Lwowskiej i została ona wzniesiona w latach 1896 – 1900. Kościół jest w stylu neogotyckim „nadwiślańskim”, wybudowany z czerwonej cegły, trzynawowy i ma 72 metry długości, 54 metry szerokości oraz dwie wieże o wysokości 50 metrów. Wewnątrz uwagę przyciągają obrazy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i Chrystusa Bolesnego z końca XVIII wieku, a także wyposażenie świątyni tj. ołtarze, ambona, stalle i balaski wykonane przez miejscowego rzeźbiarza Kazimierza Krygowskiego oraz polichromia wykonana przez krośnianina Stanisława Wojciecha Bergmana.

Strona internetowa: Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Marcina w Błażowej

 

Zamek Łańcut 1Zespół pałacowo – parkowy w Łańcucie jest jednym z najpiekniejszych i najbardziej okazałych na ternie całego Podkarpacia. Zamek wraz z ziemno – murowanymi fortyfikacjami z pierwszej połowy XVII wieku zbudowano początkowo w stylu palazzo in fortezza. W XVIII i XIX wieku przebudowano następnie na rezydencję pałacową. Obecny wygląd nadano zamkowi za III ordynata, Romana Potockiego (1889 – 1900). Dziś w zamku mieści się bogato wyposażone muzeum wnętrz. Tuż przy zamku, od strony wschodniej – ogród włoski. W skład zespołu wchodzi też ponad 30 – hektarowy park w stylu angielskim. Obok zamku stajnie cugowe z 1892 roku, w których zgromadzono ok. 150 powozów z XVII – XX w. W obiekcie znajduje się też imponujący zbiór ikon karpackich i sprzętów cerkiewnych. W parku znajduje się również storczykarnia pierwotnie wybudowana przed 1904, a po zniszczeniach wojennych zrewitalizowana w 2008 roku.

Strona internetowa: Muzeum - Zamek w Łańcucie

 

Tunel kolejki wąskotorowej w Szklarach

Przeworska Kolejka Wąskotorowa “POGÓRZANIN” - zabytkowa wąskotorowa linia kolejowa łącząca Przeworsk i Dynów, biegnąca doliną rzeki Mleczki. Powstała ona m.in., aby dowozić buraki do nowo otwartej w 1895 roku cukrowni w Przeworsku. Jedną z najwiekszych atrakcji kolejki jest wybudowany na początku XX wieku tunel w Szklarach o długości 602 m. Na trasie znajdują się także 2 mosty stalowe nad rzeką Mleczką, kilka jednoprzęsłowych mostów o długości 10-15 m oraz most kamienny. Obecnie na trasie kursuje pociąg turystyczny.

Strona internetowa: Przeworska Kolejka Wąskotorowa “POGÓRZANIN”

 

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search