Previous Next

Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Wczoraj i dziś uczestniczyliśmy w wyjazdowym posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w województwie podkarpackim! 🍇

Pierwszy dzień wizyty rozpoczęliśmy od odwiedzin w Piwnice Półtorak i Winnica Widokowa gdzie poznaliśmy proces produkcji lokalnych win i uczestniczyliśmy w ich degustacji. Następnie udaliśmy się do Soliny, gdzie czekał na nas rejs nowoczesnymi jachtami elektrycznymi w Eko Marina Polańczyk i pyszny obiad w restauracji „Pod Żaglami”. Odwiedziliśmy również Jasiołka Wędliny Tradycyjne Domowe , gdzie mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda produkcja regionalnych wyrobów.
Dziś odbyło się oficjalne posiedzenie Komisji.
Na posiedzeniu komisji w Rzeszowie głos zabrały następujące osoby reprezentujące środowisko winiarskie:
  • Katarzyna Korzeń - doktor nauk biologicznych, założycielka Akademii EnoRozwoju oraz EnoPortalu
  • Piotr Stopczyński - enolog, doradca i konsultant w zakresie uprawy winorośli i produkcji wina w kilkunastu czołowych winnicach w Polsce
  • Maciej Krystowski - prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy
  • Magdalena Zielińska - prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa

Podnoszono tematy niepokojące dla środowiska winiarzy, a związane z propozycją nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości przygotowaną przez Ministerstwo Zdrowia, tj. zwiększenie kar za promocję alkoholu do 750 tys. zł oraz karę pozbawienia wolności, a także zakaz handlu winem przez Internet (legalny w całej Unii Europejskiej). Ustawa ta bowiem skutecznie zablokuje rozwój polskiego winiarstwa oraz zbyt wina, szczególnie z małych winnic. Polskie winiarstwo rozwija się obecnie najbardziej dynamicznie w Europie, a enoturystyka stanowi znaczącą gałąź turystyki kulinarnej, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób szukających nowych destynacji turystycznych. Enoturystyka stanowi siłę napędową gospodarki, bowiem odwiedzający winnice korzystają z miejscowej bazy noclegowej i gastronomicznej, zwiedzają okoliczne atrakcje, kupują lokalne produkty, pamiątki itp. Handel winem przez Internet stanowi natomiast zwiększenie dostępu do produktów koneserskich, jakim jest polskie wino, doceniane i nagradzane przez ekspertów światowych na wielu wystawach i konkursach winiarskich.

Przedstawiciele środowiska winiarskiego postulowali o uregulowanie zasad sprzedaży wyrobów winiarskich za pośrednictwem Internetu, dostosowanie przepisów prawnych do bieżących realiów, zwiększenie pomocy w zakresie promocji i rozwoju polskiego winiarstwa, a także możliwości pozyskania dotacji na rozwój winogrodnictwa. Postulowano również wprowadzenie zerowej stawki VAT na cydr, która pozytywnie wpłynie na rozwój produkcji wykorzystującej nadmiar owoców, z którym borykają się polscy sadownicy.

Dziękujemy za serdeczne przyjęcie i inspirujące rozmowy – Podkarpacie po raz kolejny pokazało swoją gościnność i potencjał!

 

Search