Rok założenia 2005
Właściciele Barbara i Mariusz Czajka
Na pytanie o inspirację do założenia winnicy Państwo Czajkowie wskazują na sąsiada, Wiktora Szpaka, właściciela winnicy Jasiel, który częstując ich swoim Rondem udowodnił, że w naszym klimacie i na naszej szerokości geograficznej można wyprodukować dobre, pełne i zbalansowane wino. Dla ludzi, którzy przez dłuższy czas mieszkali we Francji i tam zakochali się w tym wspaniałym trunku była to wiadomość elektryzująca. Zaczęli od 300 krzewów by stopniowo dojść do obecnych 4 tys. (w planach jest dalsze powiększanie winnicy). Zdecydowana większość na wina białe. Uprawiane są tu: Muskat Odeski, Solaris, Johanniter, Seyval Blanc, Siegerrebe, Rondo, Regent i Cabernet Cortis. Preferują wina lekkie, bardziej owocowe, o przyjemnym świeżym bukiecie.
Vanellus to łacińska nazwa czajek - rodziny sympatycznych ptaszków, znanych praktycznie na całej półkuli północnej i kojarzonych z fantazyjnym piórkiem na głowie. Tak fantazyjne są też nazwy win, wytwarzanych w winnicy Państwa Barbary i Mariusza Czajków. Korespondują one bowiem z barwą i przywodzą na myśl skojarzenia, jakich nabywamy obserwując promień światła w lampce trunku: noctis - noc, mane - poranek, vesperum - wieczór. "Praca z naturą, obserwowanie dojrzewania roślin, a potem wytworzonego z ich owoców trunku, który pomaga pielęgnować atmosferę i kontakty z bliskimi to jedna z najpiękniejszych rzeczy w życiu" - podkreśla Pani Barbara.
Godne polecenia wina z Winnicy Steckich nagradzane w ostatnich latach:
Noctis (czerwone, 2015) – srebrny medal, IV Konkurs Win Polskich Jasło 2017, srebrny medal, Víno Šírava (Zemplínska Šírava, Słowacja)2017
Vesperum (białe, 2016) – złoty medal, Víno Šírava (Zemplínska Šírava, Słowacja)2017
Vesperum (białe, 2015) – złoty medal, III Konkurs Win Polskich Jasło 2016
Kontakt:
Jareniówka 189,
38-200 Jasło
+48 604 052 132; +48 606 934 549
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Atrakcje
Muzeum Regionalne w Jaśle powstało w 1969 w roku. Posiada ono dwa działy merytoryczne: etnograficzny i historyczny. Dział historyczny jest znacząco rozbudowany, ponieważ w skład zbiorów wchodzą oprócz zabytków ściśle historycznych także zbiory z zakresu sztuki. Dodatkowo w jasielskim Muzeum wyodrębniono zbiory archeologiczne oraz paleontologiczne. Aktualne zbiory Muzeum liczą ponad 20.000 eksponatów i archiwaliów.
Muzeum Regionalne w Jaśle trzykrotnie zmieniało swoje miejsce. Do 1970 roku zajmowało lokal przy ul. Rynek 14, przez kolejne 20 lat mieściło się w nowo wybudowanym Jasielskim Domu Kultury, a od 1991 roku udostępniało już swoje pierwsze stałe i czasowe ekspozycje w obecnej nowej siedzibie tej instytucji przy ul. Kadyiego 11 w Jaśle. Dawny dom dr Stanisława Kadyiego został przebudowany i przeznaczony do celów muzealnych. Do tego budynku został dobudowany pawilon wystawowy, który mieści ekspozycje stałe i salę do wystaw czasowych. Od tego czasu Muzeum Regionalne może prowadzić na szerszą skalę swoją działalność wystawienniczą.
Strona internetowa: Muzeum Regionalne w Jaśle
Mimo liczącej ponad 650 lat historii niewiele w Jaśle zabytków – to przede wszystkim efekt niszczącej działalności oddziałów niemieckich, które po wysiedleniu sporej części ludności z miasta i okolic we wrześniu i październiku 1944 roku zaczęli je systematycznie podpalać i wysadzać. Akcję tę przetrwało tylko kilkanaście procent zabudowy miasta. Badania archeologiczne w okolicach miasta pozwoliły natomiast na stworzenie tu unikalnej atrakcji, jaką jest Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. Tutejsze grodzisko założono jeszcze w epoce brązu, a jego rozkwit przepadał na VIII-XI wiek. Niewątpliwie był to ośrodek władzy, a sądząc po tutejszych znaleziskach – władzy rozciągającej się na niemały obszar. Bez wątpienia to jeden z najciekawszych obiektów z tego okresu w Polsce. Skansen to kompleks składający się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowano do pewnej wysokości ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski z początków epoki brązu oraz słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. W budynku muzeum mieści się ekspozycja wydobytych w czasie wykopalisk artefaktów w nowoczesnej aranżacji, z elementami multimedialnymi i salą kinową.
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy
Gotycki kościół św. Doroty w Trzcinicy powstał pod koniec XV w., ale jego konstrukcja należy do najstarszego typu zrębowych kościołów drewnianych. Wnętrze pokrywa renesansowa polichromia, m.in. monumentalne 4-metrowe przedstawienie św. Krzysztofa oraz scena Sądu Ostatecznego. Wyposażenie świątyni pochodzi z końca XVIII w.