Winnica Vanellus

Previous Next

Winnica Vanellus

vanellus01Rok założenia 2005
Właściciele Barbara i Mariusz Czajka

Na pytanie o inspirację do założenia winnicy Państwo Czajkowie wskazują na sąsiada, Wiktora Szpaka, właściciela winnicy Jasiel, który częstując ich swoim Rondem udowodnił, że w naszym klimacie i na naszej szerokości geograficznej można wyprodukować dobre, pełne i zbalansowane wino. Dla ludzi, którzy przez dłuższy czas mieszkali we Francji i tam zakochali się w tym wspaniałym trunku była to wiadomość elektryzująca. Zaczęli od 300 krzewów by stopniowo dojść do obecnych 4 tys. (w planach jest dalsze powiększanie winnicy). Zdecydowana większość na wina białe. Uprawiane są tu: Muskat Odeski, Solaris, Johanniter, Seyval Blanc, Siegerrebe, Rondo, Regent i Cabernet Cortis. Preferują wina lekkie, bardziej owocowe, o przyjemnym świeżym bukiecie.

Vanellus to łacińska nazwa czajek - rodziny sympatycznych ptaszków, znanych praktycznie na całej półkuli północnej i kojarzonych z fantazyjnym piórkiem na głowie. Tak fantazyjne są też nazwy win, wytwarzanych w winnicy Państwa Barbary i Mariusza Czajków. Korespondują one bowiem z barwą i przywodzą na myśl skojarzenia, jakich nabywamy obserwując promień światła w lampce trunku: noctis - noc, mane - poranek, vesperum - wieczór. "Praca z naturą, obserwowanie dojrzewania roślin, a potem wytworzonego z ich owoców trunku, który pomaga pielęgnować atmosferę i kontakty z bliskimi to jedna z najpiękniejszych rzeczy w życiu" - podkreśla Pani Barbara.

Godne polecenia wina z Winnicy Steckich nagradzane w ostatnich latach:
Noctis (czerwone, 2015) – srebrny medal, IV Konkurs Win Polskich Jasło 2017, srebrny medal, Víno Šírava (Zemplínska Šírava, Słowacja)2017
Vesperum (białe, 2016) – złoty medal, Víno Šírava (Zemplínska Šírava, Słowacja)2017
Vesperum (białe, 2015) – złoty medal, III Konkurs Win Polskich Jasło 2016

Więcej informacji o winnicy: http://www.winnicavanellus.pl/ 
Adres: 38-200 Jasło, Jareniówka 189
Celem umówienia zwiedzania bądź degustacji polecany jest kontakt telefoniczny: 604 052 132
lub mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

banner1

banner2

napis banner2

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search