Winnica Alabaster

Previous Next

logoalabasterHistoria alabastru w Łopuszce Wielkiej zaczyna się w pierwszym ćwierćwieczu XX wieku, kiedy odkryto w miejscowości złoża tego minerału, a następnie powstała kopalnia i ruszyło wydobycie. Chociaż po 50 latach zaprzestano eksploatacji złoża wielu osobom Łopuszka Wielka nadal kojarzy się z alabastrem. Tak też jest w przypadku Zuzanny i Wojciecha Jurkiewiczów, którzy mają tu swoją winnicę. Nawiązując do lokalnej historii nazywają swoje wina używając nazw kamieni: Rubin, Jantar, Cytryn. Na areale 0,9 ha uprawiają zarówno odmiany vinifery jak i krzyżówkowe: Solaris, Bianca, Johanniter, Hibernal, Cabernet Dorsa, Regent, Pinot Noir, Zweigelt, Traminer, Dornfelder, Leon Millot. Początkowo produkowali wino tylko na użytek własny, ale z czasem zaczęli sprzedaż, a także skomponowali ofertę dla enoturystów. 90% produkcji to wina jednoodmianowe.

Właściciel Wojciech Jurkiewicz wspomina, że produkcję win obserwował w domu rodzinnym od najmłodszych lat. W głowie stworzył wino idealne, do którego z każdym rokiem dąży. Podkreśla przy tym, że wino wymaga cierpliwości na przestrzeni lat. Do produkcji win sprowadził węgierskie dębowe beczki a jego celem jest wyprodukowanie dobrego ciężkiego czerwonego wina.

Godne polecenia wina z winnicy Alabaster nagradzane w ostatnim czasie:
Rubin (czerwone, 2016) – srebrny medal, IV Konkurs Polskich Win Jasło 2017
Noc Kairu (czerwone, 2016) – brązowy medal, IV Konkurs Polskich Win Jasło 2017

Degustacja dla osób indywidualnych i małych grup – po wcześniejszym umówieniu.

 

Kontakt:

Rozbórz 615,

Przeworsk 37-200

+48 602 573 802

Facebook

 

Atrakcje

Pałac Psk Maciej Basta Zespół Pałacowo-Parkowy w Przeworsku. Od 1974 roku w pałacu mieści się Muzeum – Pałac Lubomirskich. Obecna ekspozycja wnętrz pałacowych jest rekonstrukcją pierwotnego wystroju przy jednoczesnym uwzględnieniu funkcji muzealnej pomieszczeń. Przy rekonstrukcji tej wykorzystano elementy oryginalnego wyposażenia meblami i bibelotami z tamtej epoki zakupionymi na rynku antykwarycznym. W szczególności obrazy, w tym zbiorowy portret konny rodziny Lubomierskich z 1910 roku pędzla Zygmunta Rozwadowskiego. Muzeum w Przeworsku to oprócz wnętrz pałacowych również zbiory historyczne i etnograficzne. W pałacu mieści się również ekspozycja poświęcona historii miasta Przeworska i regionu. W samym parku na uwagę zasługuje zachowana do dziś „Aleja Grabowa” oraz wiele okazów starych drzew takich jak jesiony, dęby, lipy, latany, kasztanowce i tulipanowce.

Strona internetowa Muzeum w Przeworsku

 

Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu fot J.ReczekJarosław - miasto, jak głosi legenda, nazwane tak na cześć Wielkiego Księcia Kijowskiego Jarosława Mądrego (978-1054). Pierwszy zapis źródłowy na temat Jarosławia pochodzi z 1152 roku, zaś prawa miejskie w dzisiejszej lokalizacji otrzymał w 1375 roku. Dzięki swemu położeniu Jarosław był przez stulecia ważnym miastem handlowym (w XV i XVI wieku odbywały się tu jedne z największych targów w Europie!). Miasto dwukrotnie spłonęło w pożarach w XVII wieku, a następnie zaborca austriacki rozebrał wiele cennych obiektów, na czele z bazylika gotycką w rynku, przeznaczając uzyskany materiał na budowę twierdzy Przemyśl. Obecny Jarosław to przede wszystkim zespół staromiejski wzorowany na Krakowie. W Rynku muzeum miejskie w renesansowej kamienicy Orsettich. Kilka minut spacerem od tego miejsca, przy ulicy Sobieskiego znajduje się (na miejscu dawnego zamku) cerkiew Przemienienia Pańskiego z cudowną ikoną „Bramy Miłosierdzia”. Warto jeszcze odwiedzić kolegiatę pw. Bożego Ciała, uznawaną za najstarszy kościół pojezuicki w Polsce, a także barokowy obronny zespół klasztorny Dominikanów przy ul. Krakowskiej.

Zabytki miasta Jarosławia

 

Tunel kolejki wąskotorowej w Szklarach

Przeworska Kolej Wąskotorowa – zbudowana w latach 1900-1904 – biegnie z Przeworska do Dynowa przez Kańczugę, Jawornik Polski oraz Bachórz. Za miejscowością Szklary jej trasa prowadzi przez jedyny w Polsce tunel znajdujący się na kolejach wąskotorowych (ma 602 m i jest najdłuższy w Europie na tego typu liniach). 

Strona internetowa: Przeworska Kolejka Wąskotorowa “POGÓRZANIN”

 

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search