Winnica Notabene

Previous Next

notabene2

Winnica Notabene jest młodą winnicą założoną w 2015 roku i znajduje się zaledwie 30 min drogi od Rzeszowa w miejscowości Pstrągowa koło Strzyżowa (woj. podkarpackie). Droga do winnicy jest urozmaicona jest pięknymi widokami. Z Rzeszowa do Pstrągowej prowadzi kilka wygodnych tras. Zbliżając się do celu trudno nie zauważyć sąsiadujących z winnicą kościoła p.w. św. Józefa Robotnika oraz stadionu LKS Diament Pstrągowa. Bezpośrednio do winnicy prowadzą drewniane znaki, wskazujące kilka kluczowych zakrętów.

Winnica prowadzona jest na podkarpaciu rodzinnie i manufakturowo. Uprawa winorośli prowadzona jest na stoku o południowej wystawie i nachyleniu około 15%. Na powierzchni 0,5 ha rośnie blisko 2400 krzewów kilkunastu różnych odmian. Białe odmiany to: AURORA, SEYVAL BLANC, ADALMINA, JUTRZENKA, HIBERNAL, SOLARIS, SIBERA, BIANCA, natomiast czerwone odmiany to: FRONTENAC, HERIDAN, MARECHAL FOCH, LEON MILLOT, REGENT, RONDO.
Wielość odmian spowodowana jest chęcią sprawdzenia, które z nich najlepiej rosną w pstrągowskim mikroklimacie.
Winnica pomimo swojego młodego wieku, bardzo szybko się rozwija, oprócz planów powiększenia zaplecza dla gości, w przyszłości istnieje również możliwość zwiększenia areału nasadzenia nawet kilkukrotnie.
Wszystkie prace w winnicy wykonywane są pod okiem właściciela, enologa i pasjonata wina, który postanowił spełnić swoje marzenie o posiadaniu własnej winnicy. Prowadzenie winnicy traktuje bardziej jako hobby niż pełnoetatową pracę, pomimo to poświęca jej każdą wolną chwilę. Jak sam mówi, przyjeżdża tu by odpocząć od Rzeszowa i naładować baterie przed powrotem do pracy w zgiełku miasta. W winnicy pomaga przede wszystkim syn i brat, ale oprócz nich cała rodzina chętnie przyjeżdża do Pstrągowej. Chętnie biorą czynny udział w pracach w winnicy a później korzystają z odpoczynku w tak urokliwym miejscu. Prace wykonywane są w większości ręcznie, tylko do niezbędnych czynności wykorzystywany jest sprzęt rolniczy. Prowadzenie winnicy nie jest łatwym zajęciem, trzeba mieć na uwadze wiele czynników, dzięki temu winogrona osiągają odpowiedni poziom brixów i powstaje z nich pyszne wino goszczące głównie na rzeszowskich stołach.

 

Podkarpackie wino
Winnica produkuje rocznie około dwóch tysięcy butelek wina (~1200 butelek wina białego oraz ~800 butelek wina czerwonego).
Winnica Notabene w swojej ofercie posiada wina białe oraz czerwone. Każdy kolejny rok przynosi nowe rodzaje win. Sprzedaż win odbywa się zarówno w winnicy jak i w Rzeszowie - mieście, w którym wina można spotkać w restauracjach i sklepach (wykaz sklepów i restauracji w których można kupić wina znajduje się na naszej stronie winnicanotabene.pl/wino).
W winnicy dzięki odpowiedniemu oddaleniu od miasta panuje cisza i spokój.
Dowodem na swój unikalny ekoklimat są zwierzęta, które można spotkać w podrzeszowskiej winnicy.
Z winnicy często można dostrzec na pobliskich łąkach sarny z młodymi, które przychodzą w "odwiedziny", odwdzięczając się za uratowanie jelonka zaplątanego w winnicy. Występują tu również liczne koniki polne, motyle, jaszczurki, wiele gatunków ptaków m.in. dzięcioł zielony oraz jastrzębie które bardzo często krążą nad winnicą.

 

Wino regionalne
Zapierające dech w piersiach widoki w połączeniu z pysznym winem i regionalnymi przekąskami to idealny plan na spędzenie weekendu poza miastem i relaks przed powrotem do rzeszowskiej codzienności.
Podczas sezonu organizowane są degustacje win, które ogłaszane są na profilach społecznościowych winnicy. Można wtedy degustować polskie wino, spróbować regionalnych przekąsek lub zakupić miód z "Pasieki Miodowy Zakątek", naturalne kosmetyki od "Zielonej Kozy" oraz różne, ręcznie wykonane ozdoby. Ci odważniejsi mogą spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku lub wiatrówki.
Każda osoba chcąca odwiedzić winnicę, będąc w okolicy lub po prostu w inny dzień niż organizowane są degustacje, ma taką możliwość po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z właścicielem.
Ponadto w winnicy można zorganizować degustację dla grup; przy grillu nad winnicą, namiotem degustacyjnym pod winnicą lub tarasie.

 

Degustacje i imprezy w winnicy
Organizujemy imprezy takie jak: urodziny, wieczory panieńskie/kawalerskie, rocznice oraz sesje fotograficzne.
Oprócz wydarzeń w winnicy można nas od czasu do czasu spotkać w różnych restauracjach w Rzeszowie, gdzie przeprowadzamy degustacje i doradzamy jakie wina dobrać do posiłku. Chętnie opowiadamy wtedy o winnicy i naszej branży winiarskiej. Często doradzamy również jak prowadzić swoje małe przydomowe winnice. Każdego też chętnie zapraszamy do winnicy, jest nam niezmiernie miło spotkać takie osoby w winnicy, czasem już kilka dni po rozmowie w restauracji w Rzeszowie.

Więcej informacji na temat winnicy oraz wszystkie aktualne wydarzenia można znaleźć na stronie https://winnicanotabene.pl/winnica-podkarpacie/ oraz profilach społecznościowych na Facebooku i Instagramie, które trzeba obserwować by być na bieżąco.


Jesteśmy otwarci na różnego typu współpracę, od tych lokalnych po te krajowe, a kto wie może niedługo coś więcej...
Należymy do stowarzyszeń takich jak Karpacki Szlak Wina i Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia.

 

Kontakt:

Pstrągowa 126,

38-121 Pstrągowa

+ 48 531 824 040; +48 731 802 900

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook

Strona internetowa

Instagram

 

Atrakcje

Czudec 3Czudec to miejscowość położona na wschód od Winnicy Notabene. W Czudcu najcenniejszym obiektem jest barokowy kościół Świętej Trójcy, wybudowany w latach 1721-1735 z części rozebranych murów zamku we wsi Przedmieście Czudeckie. W centrum zachował się unikalny zespół drewnianej zabudowy mieszkalnej, który zajmuje w całości płn. pierzeję rynku. Znajduje się tu także zespół dworsko-parkowy ze starym dworem z XVII w. zwanym Lamusem i nowszym z XVIII w., rozbudowanym w końcu XIX w., obecnie w posiadaniu Zespołu Szkół.

 

Wielki Las

Leśny rezerwat przyrody „Wielki Las” – na wzniesieniach niedaleko wsi Pstrągowa – chroni interesujący przyrodniczo obszar położony w płn. części Pogórza Strzyżowskiego, w którym występuje 161 gatunków roślin należących do leśnej flory Pogórza. Obejmuje duży kompleks 100-letniego starodrzewu bukowego.

Zobacz więcej: Rezerwat przyrody Wielki Las

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search