Winnica Jasiel

Previous Next

Winnica Jasiel jest jedną z pierwszych winnic założonych w województwie podkarpackim i zarazem jedyną w regionie winnicą tarasową.

Początki winnicy sięgają 2001 roku, kiedy Elwira i Wiktor Szpak tworząc przydomowy ogród winoroślowy zapoczątkowali swoją przygodę w winnicą. Już po dwóch latach pielęgnacji zaledwie 20. arowej uprawy udało się wyprodukować pierwsze wino, którego walory przechodziły najśmielsze oczekiwania. Przyczyniły się do tego nie tylko wyjątkowo dogodne warunki pogodowe, ale również specyficzne czynniki geologiczne niespotykane w innych miejscach. W winnicy bardzo szybko pojawili się sommelierzy i eksperci, zarówno z kraju jak i z zagranicy. Próbowali, smakowali i chwalili - pod wpływem pierwszego niespodziewanego sukcesu właściciele podjęli decyzję o rozwoju własnej winnicy. Winorośl, winnica i wino bardzo szybko zaczęły zajmować coraz więcej miejsca w życiu gospodarzy. Kolejne roczniki win były coraz lepsze a rozmaite i poważane osobistości z branży nie dowierzały ówczesnym dokonaniom. By wyprodukować wino o tak wspaniałym aromacie, smaku i strukturze trzeba lat i doświadczeń. Wina otrzymywały liczne wyróżnienia i nagrody na turniejach win. Najważniejszym etapem w historii winnicy okazał się jednak rok 2005 , kiedy to gospodarze podjęli przełomową decyzję o zakupie nowej działki pod nasadzenie. Teren przyszłej winnicy wymagał ogromnych nakładów pracy i przygotowania go pod przyszłą uprawę, ale okazał się prawdziwym skarbem. Pięcioletni trud i wysiłek włożony w formowanie ostatecznego wyglądu winnicy jest imponujący, a warunki geograficzne i geologiczne zapewniają wyjątkowe cechy produkowanym tu winom. Otoczenie nowego terenu zagospodarowano tak, aby całości miejsca nadać niesamowity kształt. Powstała w 2010 roku, wówczas jedyna na Podkarpaciu winnica tarasowa, stanowi miejsce o wyjątkowych walorach estetycznych.

Odmiany winorośli uprawiane w winnicy to m.in.: Johanniter, Siegerrebe, Solaris, Cabernet Dorsa, Cabernet Cortis, Regent. Większość produkowanych win to wina wytrawne, powstają tu zarówno wina jedno- jak i wieloszczepowe. Wina można zakupić na miejscu, prowadzona jest również sprzedaż poprzez wybrane sklepy internetowe oraz restauracje i winiarnie w całym kraju. Wiele win zostało nagrodzonych na krajowych i międzynarodowych festiwalach i konkursach. Prowadzi usługi z zakresu enoturystyki. Organizowane są degustacje komentowane, istnieje możliwość zwiedzenia oraz noclegu.

Medale:
IV Konkurs Polskich Win Jasło 2017 – złoty medal – Hervin 2016
II Konkurs Polskich Win Jasło 2015 – Grand Prix – Rezeda 2014

Podczas wizyty w Winnicy Jasiel jeden z węgierskich autorytetów, specjalizujący się w dziedzinie wina, rzekł: „specyfika terroir tego miejsca jest wyczuwalna w powietrzu, jest obecna w nosie”. Dążenie do wyjątkowej jakości wina jest możliwe dzięki odpowiednim warunkom, dzięki unikatowemu terroir. To w smaku i aromacie tworzonego wina przejawia się niepowtarzalność terroir. Wino jest świadectwem miejsca, z którego pochodzi.

Winnica Jasiel
Elwira i Wiktor Szpak
Jareniówka 163, 38-200 Jasło
509 326 650 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

banner1

banner2

napis banner2

logo podkarpackie

Projekt „Odkryj Podkarpackie Winnice” jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search