Winnica Jasiel

Previous Next

yy

Winnica Jasiel jest jedną z pierwszych winnic założonych w województwie podkarpackim i zarazem jedyną w regionie winnicą tarasową.

Początki winnicy sięgają 2001 roku, kiedy Elwira i Wiktor Szpak tworząc przydomowy ogród winoroślowy zapoczątkowali swoją przygodę w winnicą. Już po dwóch latach pielęgnacji zaledwie 20. arowej uprawy udało się wyprodukować pierwsze wino, którego walory przechodziły najśmielsze oczekiwania. Przyczyniły się do tego nie tylko wyjątkowo dogodne warunki pogodowe, ale również specyficzne czynniki geologiczne niespotykane w innych miejscach. W winnicy bardzo szybko pojawili się sommelierzy i eksperci, zarówno z kraju jak i z zagranicy. Próbowali, smakowali i chwalili - pod wpływem pierwszego niespodziewanego sukcesu właściciele podjęli decyzję o rozwoju własnej winnicy. Winorośl, winnica i wino bardzo szybko zaczęły zajmować coraz więcej miejsca w życiu gospodarzy. Kolejne roczniki win były coraz lepsze a rozmaite i poważane osobistości z branży nie dowierzały ówczesnym dokonaniom. By wyprodukować wino o tak wspaniałym aromacie, smaku i strukturze trzeba lat i doświadczeń. Wina otrzymywały liczne wyróżnienia i nagrody na turniejach win. Najważniejszym etapem w historii winnicy okazał się jednak rok 2005 , kiedy to gospodarze podjęli przełomową decyzję o zakupie nowej działki pod nasadzenie. Teren przyszłej winnicy wymagał ogromnych nakładów pracy i przygotowania go pod przyszłą uprawę, ale okazał się prawdziwym skarbem. Pięcioletni trud i wysiłek włożony w formowanie ostatecznego wyglądu winnicy jest imponujący, a warunki geograficzne i geologiczne zapewniają wyjątkowe cechy produkowanym tu winom. Otoczenie nowego terenu zagospodarowano tak, aby całości miejsca nadać niesamowity kształt. Powstała w 2010 roku, wówczas jedyna na Podkarpaciu winnica tarasowa, stanowi miejsce o wyjątkowych walorach estetycznych.

Odmiany winorośli uprawiane w winnicy to m.in.: Johanniter, Siegerrebe, Solaris, Cabernet Dorsa, Cabernet Cortis, Regent. Większość produkowanych win to wina wytrawne, powstają tu zarówno wina jedno- jak i wieloszczepowe. Wina można zakupić na miejscu, prowadzona jest również sprzedaż poprzez wybrane sklepy internetowe oraz restauracje i winiarnie w całym kraju. Wiele win zostało nagrodzonych na krajowych i międzynarodowych festiwalach i konkursach. Prowadzi usługi z zakresu enoturystyki. Organizowane są degustacje komentowane, istnieje możliwość zwiedzenia oraz noclegu.

Medale:
IV Konkurs Polskich Win Jasło 2017 – złoty medal – Hervin 2016
II Konkurs Polskich Win Jasło 2015 – Grand Prix – Rezeda 2014

Podczas wizyty w Winnicy Jasiel jeden z węgierskich autorytetów, specjalizujący się w dziedzinie wina, rzekł: „specyfika terroir tego miejsca jest wyczuwalna w powietrzu, jest obecna w nosie”. Dążenie do wyjątkowej jakości wina jest możliwe dzięki odpowiednim warunkom, dzięki unikatowemu terroir. To w smaku i aromacie tworzonego wina przejawia się niepowtarzalność terroir. Wino jest świadectwem miejsca, z którego pochodzi.

 

Kontakt:

Jareniówka 163,

38-200 Jasło

+ 48 509 326 650

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook

Strona internetowa

 

 Atrakcje

Karpacka Troja 15Mimo liczącej ponad 650 lat historii niewiele w Jaśle zabytków – to przede wszystkim efekt niszczącej działalności oddziałów niemieckich, które po wysiedleniu sporej części ludności z miasta i okolic we wrześniu i październiku 1944 roku zaczęli je systematycznie podpalać i wysadzać. Akcję tę przetrwało tylko kilkanaście procent zabudowy miasta. Badania archeologiczne w okolicach miasta pozwoliły natomiast na stworzenie tu unikalnej atrakcji, jaką jest Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. Tutejsze grodzisko założono jeszcze w epoce brązu, a jego rozkwit przepadał na VIII-XI wiek. Niewątpliwie był to ośrodek władzy, a sądząc po tutejszych znaleziskach – władzy rozciągającej się na niemały obszar. Bez wątpienia to jeden z najciekawszych obiektów z tego okresu w Polsce. Skansen to kompleks składający się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowano do pewnej wysokości ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski z początków epoki brązu oraz słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. W budynku muzeum mieści się ekspozycja wydobytych w czasie wykopalisk artefaktów w nowoczesnej aranżacji, z elementami multimedialnymi i salą kinową.

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy

 

Muzeum Regionalne Jasło 4Muzeum Regionalne w Jaśle powstało w 1969 w roku. Posiada ono dwa działy merytoryczne: etnograficzny i historyczny. Dział historyczny jest znacząco rozbudowany, ponieważ w skład zbiorów wchodzą oprócz zabytków ściśle historycznych także zbiory z zakresu sztuki. Dodatkowo w jasielskim Muzeum wyodrębniono zbiory archeologiczne oraz paleontologiczne. Aktualne zbiory Muzeum liczą ponad 20.000 eksponatów i archiwaliów.
Muzeum Regionalne w Jaśle trzykrotnie zmieniało swoje miejsce. Do 1970 roku zajmowało lokal przy ul. Rynek 14, przez kolejne 20 lat mieściło się w nowo wybudowanym Jasielskim Domu Kultury, a od 1991 roku udostępniało już swoje pierwsze stałe i czasowe ekspozycje w obecnej nowej siedzibie tej instytucji przy ul. Kadyiego 11 w Jaśle. Dawny dom dr Stanisława Kadyiego został przebudowany i przeznaczony do celów muzealnych. Do tego budynku został dobudowany pawilon wystawowy, który mieści ekspozycje stałe i salę do wystaw czasowych. Od tego czasu Muzeum Regionalne może prowadzić na szerszą skalę swoją działalność wystawienniczą.

Strona internetowa: Muzeum Regionalne w Jaśle

 

Jasło Pałac Sroczyńskich w GorajowicachGorajowice położone są na północnym wschodzie Jasła. W dzielnicy tej znajduje się przepiękny pałac warty szczególnej uwagi. Pałac został wybudowany na początku XVII wieku, w 1629 r. był już wzmiankowany w „Spisie Dóbr Koronnych”. W latach 1846 - 1850 dwór został przebudowany. Autorem tego projektu był najprawdopodobniej architekt Franciszek Maria Lanci. W 1896 roku przemysłowiec naftowy Tadeusz Sroczyński, a zarazem ówczesny właściciel pałacu i zapragnął nadać swojej siedzibie niepowtarzalny charakter. Zlecił kolejną przebudowę, której projektu autorem był krakowski architekt Tadeusza Stryjeński. Obecnie jest to niemal bajkowa budowla, utrzymana w stylu angielskiego neogotyku.

 

Kościół Trzcinica Gotycki kościół św. Doroty w Trzcinicy powstał pod koniec XV w., ale jego konstrukcja należy do najstarszego typu zrębowych kościołów drewnianych. Wnętrze pokrywa renesansowa polichromia, m.in. monumentalne 4-metrowe przedstawienie św. Krzysztofa oraz scena Sądu Ostatecznego. Wyposażenie świątyni pochodzi z końca XVIII w.

Strona kościoła w Trzcinicy

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search