Winnica Wiarus

Previous Next

Winnica Wiarus założona została w 2008 roku w Jedliczu, gdzie znajduje się pierwsza, mniejsza winnica.

Nazwa winnicy wskazuje na tęsknotę za wojskowymi czasami i miłymi duszy właściciela wspomnieniami „towarzyszy broni”. Barbara i Tadeusz Kruczek, właściciele winnicy, dokupili kolejną, ponad hektarową działkę w Męcince obok Jasła, położoną na bardzo malowniczo pofałdowanym terenie. Przewyższenia tam wynoszą ok. 250 m n.p.m., roztacza się wspaniały widok na okolicę. Winnica ma bardzo nietypowe rozmiary - szeroka na 12 m i długa aż na 850 m jest nazywana żartobliwie przez właściciela „pasem startowym”. Obecnie w winnicy Wiarus uprawianych jest 14 odmian winorośli na wina białe, różowe i czerwone - łącznie ok. 2000 krzewów na powierzchni 60 arów. Na wina białe przeznaczane są odmiany: Jutrzenka, Seyval Blanc, Aurora, Muskat Odeski i Prairie Star. Natomiast na czerwone i różowe: Regent, Leon Millot, Marechal Foch i Swenson Red. Wszystkie uprawiane odmiany to hybrydy europejskie i amerykańskie. Te drugie są mniej kłopotliwe z uwagi na wysoką mrozoodporność i choroby grzybowe. W roku 2011 zrobione zostało pierwsze wino, a w 2014 winnica została zarejestrowana w ARR i w sierpniu 2015 roku, po uzyskaniu stosownych zezwoleń i znaków akcyzy, na X Międzynarodowych Dniach Wina w Jaśle winnica prowadziła już sprzedaż win wytrawnych, półwytrawnych oraz półsłodkich. W przyszłości planowane jest kolejne powiększenie winnicy i budowa piwnicy ziemnej na wina.

Po uprzednim umówieniu w winnicy przyjmowane są zorganizowane grupy turystów na degustacje, jak i zwiedzanie winnicy komentowane. Obok jest urokliwe miejsce na rozbicie namiotów, które jest nazywane przez gospodarzy „dzikimi polami”. W niewielkiej odległości od winnicy przepływa górska rzeka Jasiołka (ok. 10 m poniżej), która jest granicą powiatów Krosna i Jasła, a przed II wojną światową w tym miejscu przebiegała granica województwa lwowskiego i krakowskiego. Te warunki są istotnym atutem w ofercie enoturystycznej winnicy Wiarus. Obserwując zwiększające się z roku na rok zainteresowanie turystów zwiedzaniem winnicy właściciele planują rozbudowę oferty agroturystycznej o miejsca noclegowe i wyżywienie.

Wina z Winnicy Wiarus zdobyły liczne laury na konkursach winiarskich w Łańcucie, Boguchwale, Zielonej Górze i Jaśle; ostatnie medale wina z uzyskały w IV Konkursie Polskich Win Jasło 2017: wino Słodka Anielka (b.d) wyprodukowane ze szczepu Jutrzenka, otrzymało złoty medal w kategorii polskie wina słodkie, Gwiazda Poranna 2016 uzyskało medal brązowy w kategorii polskie wina białe.

Winnica Wiarus
Barbara i Tadeusz Kruczek
ul. Grunwaldzka 18
38-460 Jedlicze
tel: 602636899, 698744069
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

banner1

banner2

napis banner2

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search