Winnica Wiarus założona została w 2008 roku w Jedliczu, gdzie znajduje się pierwsza, mniejsza winnica.
Nazwa winnicy wskazuje na tęsknotę za wojskowymi czasami i miłymi duszy właściciela wspomnieniami „towarzyszy broni”. Barbara i Tadeusz Kruczek, właściciele winnicy, dokupili kolejną, ponad hektarową działkę w Męcince obok Jasła, położoną na bardzo malowniczo pofałdowanym terenie. Przewyższenia tam wynoszą ok. 250 m n.p.m., roztacza się wspaniały widok na okolicę. Winnica ma bardzo nietypowe rozmiary - szeroka na 12 m i długa aż na 850 m jest nazywana żartobliwie przez właściciela „pasem startowym”. Obecnie w winnicy Wiarus uprawianych jest 14 odmian winorośli na wina białe, różowe i czerwone - łącznie ok. 2000 krzewów na powierzchni 60 arów. Na wina białe przeznaczane są odmiany: Jutrzenka, Seyval Blanc, Aurora, Muskat Odeski i Prairie Star. Natomiast na czerwone i różowe: Regent, Leon Millot, Marechal Foch i Swenson Red. Wszystkie uprawiane odmiany to hybrydy europejskie i amerykańskie. Te drugie są mniej kłopotliwe z uwagi na wysoką mrozoodporność i choroby grzybowe. W roku 2011 zrobione zostało pierwsze wino, a w 2014 winnica została zarejestrowana w ARR i w sierpniu 2015 roku, po uzyskaniu stosownych zezwoleń i znaków akcyzy, na X Międzynarodowych Dniach Wina w Jaśle winnica prowadziła już sprzedaż win wytrawnych, półwytrawnych oraz półsłodkich. W przyszłości planowane jest kolejne powiększenie winnicy i budowa piwnicy ziemnej na wina.
Po uprzednim umówieniu w winnicy przyjmowane są zorganizowane grupy turystów na degustacje, jak i zwiedzanie winnicy komentowane. Obok jest urokliwe miejsce na rozbicie namiotów, które jest nazywane przez gospodarzy „dzikimi polami”. W niewielkiej odległości od winnicy przepływa górska rzeka Jasiołka (ok. 10 m poniżej), która jest granicą powiatów Krosna i Jasła, a przed II wojną światową w tym miejscu przebiegała granica województwa lwowskiego i krakowskiego. Te warunki są istotnym atutem w ofercie enoturystycznej winnicy Wiarus. Obserwując zwiększające się z roku na rok zainteresowanie turystów zwiedzaniem winnicy właściciele planują rozbudowę oferty agroturystycznej o miejsca noclegowe i wyżywienie.
Wina z Winnicy Wiarus zdobyły liczne laury na konkursach winiarskich w Łańcucie, Boguchwale, Zielonej Górze i Jaśle; ostatnie medale wina z uzyskały w IV Konkursie Polskich Win Jasło 2017: wino Słodka Anielka (b.d) wyprodukowane ze szczepu Jutrzenka, otrzymało złoty medal w kategorii polskie wina słodkie, Gwiazda Poranna 2016 uzyskało medal brązowy w kategorii polskie wina białe.
Kontakt:
ul. Grunwaldzka 18
38-460 Jedlicze
+48 602 636 899, +48 698 744 069
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Atrakcje
XVIII wieczny Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu został zakupiony od Jadwigi Biechońskiej przez Komitet Obchodów Jubileuszu 60-lecia urodzin Marii Konopnickiej i jako dar od narodu ofiarowany poetce w 1903 roku. Mieszkała tu przeważnie w miesiącach letnich. Realizowała tu również szeroką działalność pisarską, oświatową i społeczną. Najbardziej znanym utworem Konopnickiej, który powstał w Żarnowcu jest „Rota”. Od lat 60-ch XX wieku w dworku znajduje się muzeum poświęcone poetce. Zebrano tu zarówno wyposażenie z epoki, jej dzieła jak i liczne pamiątki rodzinne. Dworek otacza piękny i wartościowy przyrodniczo park, w którym rośnie ok. 40 gatunków drzew i ponad 170 gatunków roślin naczyniowych.
Strona internetowa Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu Dar Narodowy
Zaledwie kilka kilometrów dalej inny ciekawy obiekt – XVIII wieczny, a następnie w XIX wieku rozbudowany dwór mieszczący Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej. Prywatni właściciele z pieczołowitością odnowili w latach 1996-2007 zdewastowany dwór, do którego sprowadzono liczne elementy wyposażenia z różnych dworów i domów szlacheckich. Znajdują się tu ciekawe meble, tkaniny i żyrandole, a także sztuki broni i pamiątki z powstań narodowych. Właściciel z pasją opowiada odwiedzającym o historii miejsca, każdym jego zakątku, a także o większości zebranych sprzętów.
Strona internetowa: Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej
Początki budowy kościoła farnego Świętej Trójcy w Krośnie sięgają końca XIV w. Efektem znacznego rozwoju i wzbogacenia się miasta w wieku XV były ustawiczne rozbudowy jego głównej świątyni. Jej charakterystycznym elementem jest dzwonnica wybudowana w latach 1637-1651, nakryta baniastym hełmem, z trzema dzwonami, z których „Urban” jest jednym z największych w Polsce. Wewnątrz świątyni zobaczymy bogate wyposażenie z okresu od gotyku po późny barok: grupa Pasji na belce tęczowej, ołtarze, stalle, ambona, prospekt organowy, cynowa chrzcielnica oraz liczne zachowane nagrobki i epitafia.
Zobacz więcej: Parafia Krosno Fara
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to miejsce, gdzie turyści mogą zobaczyć proces produkcji i zdobienia wyrobów ze szkła oraz wziąć w nim czynny udział. Znajdują się tu ekspozycje prezentujące szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców oraz użytkowe – przykłady najwyższego kunsztu wzorniczego i designu. W strukturę Krosna – Miasta Szkła jest wkomponowanych kilkanaście rzeźb tworzących szlak małej architektury… szklanej.
Strona internetowa: Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce koło Krosna położone jest na terenie najstarszej na świecie wciąż działającej kopalni ropy naftowej. Założycielami kopalni w 1854 roku byli Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki.
Pośrodku kopalni oraz Muzeum znajduje się kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 r. na pamiątkę założenia kopalni. Na terenie Muzeum zostały zachowane dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Janina” i „Franek”. Zajmuje ono powierzchnię 20 ha.
Strona internetowa: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce