Przeworskie Winnice

Previous Next

przeworskie03Rok założenia 2010
Właściciele Elżbieta i Dariusz Rosół

 

 

Państwo Rosołowie to bardzo pogodni, mili i sympatyczni ludzie. I takie są też wina, które produkują. W większości kupaże, o świeżym owocowym aromacie i smaku młodych dojrzewających owoców. Sprawią przyjemność każdemu, zarówno wytrawnemu smakoszowi jak i mniej doświadczonemu konsumentowi. Wszystkie wina mają swoje imiona i są to imiona członków rodziny Rosołów. Jest więc oczywiście biała półwytrawna Elżbieta i czerwony wytrawny Dariusz. A także różowy półsłodki Kazimierz (tato pana Darka) i czerwony wytrawny Maciej (syn, warto spróbować i porównać, czy równie wytrawny jak ojciec!). Imiona żeńskie to wina białe, zaś męskie – czerwone i różowe. Resztę tych rodzinnych tajemnic każdy powinien poznać sam, najlepiej podczas degustacji, które Państwo Rosołowie chętnie organizują.

Pierwszą winnicę założyli obok domu. Dziś pozostały po niej wspomnienia i kilka krzewów. Kolejna, nieco większa, miała wartość eksperymentalną – Pan Darek posadził tam kilkadziesiąt odmian zbierając bezcenne doświadczenia z uprawy najróżniejszych odmian. Obecna – właśnie ta zasadzona w 2010 roku – to ponad 2 – hektarowa winnica położona na południowo – zachodnim stoku w dolinie niewielkiej, choć kapryśnej rzeki Mleczki, na obrzeżach miasta Przeworska. Właściciele uprawiają tu wiele odmian. Najważniejsze z nich to Regent, Dornfelder, Cabernet Dorsa, Pinot Noir, Zweigelt, Leon Millot i Marechal Foch na wina czerwone, oraz Hibernal, Solaris, Palava, Traminer, Seyval Blanc, Muscaris i Bianca na wina białe.

Godne polecenia wina z Przeworskich Winnic nagradzane w ostatnich latach:
Paulina (2014) – srebrny medal, Galicja Vitis 2015
Paulina (2016) – srebrny medal, Winobranie Zielona Góra 2017
Zofia (2016) – srebrny medal, PIWI, Šardice (Morawy, Republika Czeska) 2017
Agnieszka (2016), Aleksander (2015), Magdalena (wino musujące produkowane metodą klasyczną) – odznaczone godłem Smaczne bo Podkarpackie 2017

Więcej informacji: Strona internetowa
Adres: 37-200 Przeworsk, ul. M. Kopernika 68
Celem umówienia degustacji poleca się kontakt bezpośredni: 502 302 822
lub pocztą elektroniczną Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Atrakcje

Pałac w Przeworsku fot. Maciej BastaZespół Pałacowo-Parkowy w Przeworsku. Od 1974 roku w pałacu mieści się Muzeum – Pałac Lubomirskich. Obecna ekspozycja wnętrz pałacowych jest rekonstrukcją pierwotnego wystroju przy jednoczesnym uwzględnieniu funkcji muzealnej pomieszczeń. Przy rekonstrukcji tej wykorzystano elementy oryginalnego wyposażenia meblami i bibelotami z tamtej epoki zakupionymi na rynku antykwarycznym. W szczególności obrazy, w tym zbiorowy portret konny rodziny Lubomierskich z 1910 roku pędzla Zygmunta Rozwadowskiego. Muzeum w Przeworsku to oprócz wnętrz pałacowych również zbiory historyczne i etnograficzne. W pałacu mieści się również ekspozycja poświęcona historii miasta Przeworska i regionu. W samym parku na uwagę zasługuje zachowana do dziś „Aleja Grabowa” oraz wiele okazów starych drzew takich jak jesiony, dęby, lipy, latany, kasztanowce i tulipanowce.

Strona internetowa Muzeum w Przeworsku

 

Przeworsk PastewnikPastewnik to jedyny w Polsce żywy skansen, gromadzący szereg zabytków architektury drewnianej z terenu Ziemi Przeworskiej. Położony jest w Przeworsku, na lewym brzegu Mleczki, w pobliżu zespołu pałacowo-parkowego Lubomirskich tuż przy drodze międzynarodowej E40. Wśród szeregu zgromadzonych tu obiektów wyróżnia się zespół karczmy z zabudową towarzyszącą. Wyróżnia się wśród nich dawny dom rodziny Krzanów – wzniesiony na przełomie XVIII/XIX w. – którego właściciele trudnili się wyrobem płótna. Ten parterowy dom mieszczański z czterospadowym dachem krytym gontem, pierwotnie znajdujący się przy ul. Słowackiego w Przeworsku, obecnie zajmuje zaplecze kuchenno-gospodarcze. Drugi budynek pełniący dzisiaj funkcję sali restauracyjnej urzeka otwartym wnętrzem. Nie była to jednak od początku karczma, tylko drewniana chałupa mieszczańska, którą dostosowano – poprzez wycięcie części ścian – do nowej funkcji. Wystarczy jednak podnieść głowę znad zastawionego stołu i zobaczyć niezwykłą belkę zwaną sosrębem lub tragarzem w stropie. Pełniła dawniej funkcję ozdobną, na niej to umieszczano datę wzniesienia budynku, opatrywano go znakiem (gmerkiem) cieśli, czasami też nazwiskiem właściciela. Do dzisiaj występuje w drewnianym budownictwie regionalnym. Na tym w przeworskiej karczmie znajdziecie datę 10 maja 1712 (!) i nazwiska właścicieli. Karta karczmy nie jest długa, ale warta uwagi. Klienci chętnie na przystawkę zamawiają przeworskie proziaki z masłem smakowym, następnie żurek Pastewnik, pierogi z mięsem z ciekawie przyrządzonym farszem, a także – dla szczególnie głodnych – schabowy z kością smażony na smalcu. A na deser na stół trafia klasyczny domowej roboty serniczek.

Strona internetowa: Muzeum w Przeworsku/Skansen-Zajazd „Pastewnik"

 

Cerkiew Przemienienia Pańskiego fot Maciej Basta Jarosław.  Około 15 kilometrów od Przeworska leży Jarosław - miasto, jak głosi legenda, nazwane tak na cześć Wielkiego Księcia Kijowskiego Jarosława Mądrego (978-1054). Pierwszy zapis źródłowy na temat Jarosławia pochodzi z 1152 roku, zaś prawa miejskie w dzisiejszej lokalizacji otrzymał w 1375 roku. Dzięki swemu położeniu Jarosław był przez stulecia ważnym miastem handlowym (w XV i XVI wieku odbywały się tu jedne z największych targów w Europie!). Miasto dwukrotnie spłonęło w pożarach w XVII wieku, a następnie zaborca austriacki rozebrał wiele cennych obiektów, na czele z bazylika gotycką w rynku, przeznaczając uzyskany materiał na budowę twierdzy Przemyśl. Obecny Jarosław to przede wszystkim zespół staromiejski wzorowany na Krakowie. W Rynku muzeum miejskie w renesansowej kamienicy Orsettich. Kilka minut spacerem od tego miejsca, przy ulicy Sobieskiego znajduje się (na miejscu dawnego zamku) cerkiew Przemienienia Pańskiego z cudowną ikoną „Bramy Miłosierdzia”. Warto jeszcze odwiedzić kolegiatę pw. Bożego Ciała, uznawaną za najstarszy kościół pojezuicki w Polsce, a także barokowy obronny zespół klasztorny Dominikanów przy ul. Krakowskiej.

Zabytki miasta Jarosławia

 

 

banner1

banner2

napis banner2

logo podkarpackie

Projekt „Odkryj Podkarpackie Winnice” jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search