Winnica Zamkowa

Previous Next

zamkowa6Najbardziej oczywistym skojarzeniem dla miejsca, w którym znajduje się Winnica Zamkowa jest „Zemsta” Aleksandra Fredry.Inspiracją do jej powstania była historia skłóconych ze sobą właścicieli dwóch części zamku Kamieniec w Odrzykoniu: Piotra Firleja (pierwowzór Cześnika) i Jana Skotnickiego (pierwowzór Rejenta). Historia kończy się jednak dobrze – ślubem potomków obu rodów. Widok miejsca akcji fredrowskiego arcydzieła - zamku Kamieniec - będzie nam towarzyszył przez cały pobyt w winnicy. Przy odrobinie szczęścia doświadczymy pięknego widoku murów oblanych czerwienią zachodzącego słońca, a także bogaty bukiet i smak produkowanych w Korczynie z największą pieczołowitością win.

Winnicę obsadzono wyłącznie odmianami hybrydowymi. Na wina czerwone: Maréchal Foch, Leon Millot, Rondo, Regent, Cabernet Dorsa. Na wina białe: Bianca, Hibernal, Seyval Blanc, Solaris. W produkcji dominują wina jednoodmianowe, ale wytwarzane są też udane kupaże win czerwonych. Używając pewnej przenośni właściciel, Pan Marek Stodółka, nie spuszcza winnicy z oka ani na moment. Z dumą, podkreśla, iż „każde winogrono mają z żoną w ręce” i nie ma w tym bynajmniej przesady. To prawdziwa przyjemność obserwować, jak pielęgnują winnicę, słuchać jak opowiadają o swoim winie a także uczestniczyć w zaaranżowanej przez nich degustacji.

Nagradzane ostatnio wina z winnicy Zamkowej
Regent, 2015, Cuvee-3, 2016 – medale srebrne
Maréchal Foch, 2016, Hibernal, 2016 – medale brązowe, wszystkie w konkursie ENOEXPO podczas Międzynarodowych Targów Wina w Krakowie ENOEXPO®
Hibernal, 2016 – złoty medal, Muvina, Prešov (Słowacja, 2017)
Regent – srebrny, oraz Hibernal i Cuvve-3 – brązowe, II Międzynarodowy Konkurs Win Tuchów 2017

Możliwe są odwiedziny indywidualne, jak również organizacja degustacji dla grup (do 40 osób). Wyłącznie po wcześniejszym umówieniu

 

Kontakt:

ul. Podzamcze 14,

38-420 Korczyna

+48 608 007 890

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook

Strona internetowa

 

 

Atrakcje

Zamek Kamieniec

Zamek (ruiny) Kamieniec jest położony na terenie dwóch wsi  – zamek górny w Odrzykoniu i zamek dolny w Korczynie. Osadnictwo w tym miejscu istniało już prawdopodobnie w IX wieku, natomiast zamek murowany powstał tu za czasów Kazimierza Wielkiego. Początkowo należał do hetmana wielkiego koronnego, wojewody krakowskiego Mikołaja Kamienieckiego. Później wielokrotnie zmieniał właścicieli (jednym z nich był Aleksander Fredro, który tutaj ulokował akcję „Zemsty”). Obecnie dzierżawiony przez prywatnego przedsiębiorcę, który systematycznie restauruje kolejne elementy. Na terenie zamku znajduje się pracownia ceramiki zamkowej gdzie prezentowana jest tematyka produkcji wyrobów z ceramiki i techniki jej zdobienia oraz prowadzone są warsztaty twórcze.

Strona internetowa: Zamek Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu

 

Rezerwat Prządki 1

Rezerwat Prządki im. prof. Henryka Świdzińskiego utworzony został w roku 1957, na powierzchni 13,60 ha, na pograniczu wsi Czarnorzeki i Korczyna, 12 km od Krosna. Wychodnie skalne występujące na szczytach wzniesień Pogórza Dynowskiego powstały 55–35 mln lat temu. Na przestrzeni kilku kilometrów (między Korczyną a Węglówką) występują aż 23 warstwy nasuniętych na siebie, różnych zupełnie tworów geologicznych. Same „Prządki” zbudowane są z piaskowców ciężkowickich, powstałych w okresie eocenu. Piaskowiec ten okazał się odporniejszy na erozję od sąsiadujących warstw. Upływ czasu i warunki atmosferyczne wpłynęły na skały w taki sposób, że przybrały one kształty maczug albo grzybów skalnych. Najwyżej położony punkt rezerwatu znajduje się na wysokości 520 m. n.p.m.

Zobacz więcej: Rezerwat Prządki

 

Centrum dziedzictwa szkła 2Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to miejsce, gdzie turyści mogą zobaczyć proces produkcji i zdobienia wyrobów ze szkła oraz wziąć w nim czynny udział. Znajdują się tu ekspozycje prezentujące szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców oraz użytkowe – przykłady najwyższego kunsztu wzorniczego i designu. W strukturę Krosna – Miasta Szkła jest wkomponowanych kilkanaście rzeźb tworzących szlak małej architektury… szklanej.

Strona internetowa: Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Żarnowiec fot.J.ReczekXVIII wieczny Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu został zakupiony od Jadwigi Biechońskiej przez Komitet Obchodów Jubileuszu 60-lecia urodzin Marii Konopnickiej i jako dar od narodu ofiarowany poetce w 1903 roku. Mieszkała tu przeważnie w miesiącach letnich. Realizowała tu również szeroką działalność pisarską, oświatową i społeczną. Najbardziej znanym utworem Konopnickiej, który powstał w Żarnowcu jest „Rota”. Od lat 60-ch XX wieku w dworku znajduje się muzeum poświęcone poetce. Zebrano tu zarówno wyposażenie z epoki, jej dzieła jak i liczne pamiątki rodzinne. Dworek otacza piękny i wartościowy przyrodniczo park, w którym rośnie ok. 40 gatunków drzew i ponad 170 gatunków roślin naczyniowych.

Strona internetowa Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu Dar Narodowy

 

Kopytowa 3Zaledwie kilka kilometrów dalej inny ciekawy obiekt – XVIII wieczny, a następnie w XIX wieku rozbudowany dwór mieszczący Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej. Prywatni właściciele z pieczołowitością odnowili w latach 1996-2007 zdewastowany dwór, do którego sprowadzono liczne elementy wyposażenia z różnych dworów i domów szlacheckich. Znajdują się tu ciekawe meble, tkaniny i żyrandole, a także sztuki broni i pamiątki z powstań narodowych. Właściciel z pasją opowiada odwiedzającym o historii miejsca, każdym jego zakątku, a także o większości zebranych sprzętów.

Strona internetowa: Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej

 

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search