Winnica Lawendowa

Previous Next

327203574 494967249495334 2409595211895458839 n

Winnica Lawendowa została założona w 2008 roku przez Dorotę i Krzysztofa Mazurak w miejscowości Błażowa, ok. 20 km na południe od Rzeszowa.

Zajmuje ona pół hektara i uprawianych jest na niej 16 odmian krzewów winnych. Winnica znajduje się na południowym stoku z rozległym widokiem zamykanym "Traktem Węgierskim". Przy winnicy prowadzona jest również uprawa ekologiczna lawendy - obecnie uprawianych jest około 800 krzewów. Państwo Mazurakowie przez wiele lat mieszkali w Rumunii i tam zasmakowali w winach; po powrocie do Polski brak im było krajobrazu poprzecinanego rzędami krzewów winnych. Poszukiwania właściwej działki zajęły kolejne 3 lata, aż trafiły się „popaństwowe" nieużytki w Błażowej. Winnica jest przepięknie położona stoku blisko szczytu wzgórza, wyniesionego prawie 350 m n.p.m. oraz ponad 100 metrów od dna pobliskiej doliny. Dobre nasłonecznienie, odpowiednia jakość gleby, no i oczywiście zdobywana przez lata wiedza enologiczna właścicieli są gwarancją uzyskania dobrych plonów oraz, co najistotniejsze przecież - dobrych win. Początkowo winnica zajmowała 20 arów, na których rosło 640 krzewów w 8 odmianach, a w kolejnych latach dalsze nasadzenia powiększyły winnicę do pół hektara i około dwóch tysięcy krzewów z 16 odmianami. Pierwsze zbiory miały miejsce w roku 2011; w planach właściciele mają powiększenie winnicy do trzech hektarów, zasadzenie na nich różnych, eksperymentalnych odmian i dalszą przygodę z enoturystyką. Za jakiś czas powstanie niewielki kompleks złożony z przetwórni, piwnicy i salki degustacyjnej, otoczony kilkoma domkami dla gości.

Uprawiane obecnie odmiany na Winnicy Mazurak to Riesling, Hibenal, Sibera, Solaris, Mscaris, Aurora, Bianca i Seyval Blanc na wina białe, a na czerwone: Cabernet Cantor, Cabernet Cortis, Dorfelder, Monarch, Regent, Leon Millot, Marechal Foch i Swenson Red. Właściciele czynnie uczestniczą w pracach Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, biorą udział w szkoleniach winiarskich oraz enologicznych, zjazdach i konferencjach. Są świadomi, że ciągle należy się doszkalać i wymieniać doświadczeniami z innymi winiarzami.

Właściciele zapraszają do Winnicy Lawendowej na zwiedzanie komentowane oraz degustacje win i poczęstunek. Jest to możliwe wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się; zarówno osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. A jest co degustować - już jedne z pierwszych win z Winnicy Lawendowej zdobyły dwa medale na II Galicyjskim Konkursie Win. Od tamtego czasu praktycznie co roku wina państwa Mazurak zdobywają medale, zwłaszcza czerwone wino Marlon, które w 2016 roku zdobyło srebro. Ostatni zaś medal otrzymało w VI Konkursie Polskich Win Jasło 2017 wino Solamus 2016 (wyprodukowane ze szczepu Muscaris) - brązowy medal w kategorii polskie wina białe.

 

Kontakt:

Błażowa 683,

36-030 Błażowa Dolna

+48 608 204 711

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook

 

Atrakcje

mojka mjedynakRezerwat przyrody Mójka został utworzony w roku 1997, obejmuje w 285,56 ha na terenie wsi Kąkolówka i Futoma, w gminie Błażowa, w powiecie rzeszowskim. Położony jest w obrębie Hyżnieńsko-Gwoźnickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. W rezerwacie ochroną objęto lasy jodłowe z udziałem buka. Wśród nich wyróżnia się podzespoły żyznej buczyny karpackiej, kwaśnej buczyny górskiej oraz nadrzecznej olszyny górskiej, także grądu subkontynentalnego. Wśród drzew pierwszoplanową rolę odgrywa jodła pospolita, buk zwyczajny oraz sosna zwyczajna. Z krzewów najczęściej spotykane są: bez czarny i leszczyna. W rezerwacie rośnie wiele okazałych drzew, m.in. buk mający 310 cm obwodu.

Zobacz więcej: Rezerwat przyrody Mójka

 

Błażowa Kościół św. Marcina w Błażowej. Pierwszy kościół w Błażowej pod wezwaniem św. Marcina, św. Mikołaja i św. Anny został wybudowany w XV wieku. Była to drewniana budowla wzniesiona na planie krzyża z dobudowaną doń kamienną zakrystią. Wnętrze było ozdobione przez pięć ołtarzy snycerskiej roboty, kamienną posadzkę i chór sklepiony nad drzwiami. Umiejscowienie świątyni narażało ją na liczne powodzie i podtopienia, przez które niejednokrotnie ucierpiała. Kolejny świątynię usytuowano już na wzgórzu, gdzie stoi obecny kościół. Został on poświęcony w 1836 roku i był drewniany, ale na kamiennej podmurówce. Obecną świątynię zaprojektował architekt Jan Sas Zubrzycki, wykładowca Politechniki Lwowskiej i została ona wzniesiona w latach 1896 – 1900. Kościół jest w stylu neogotyckim „nadwiślańskim”, wybudowany z czerwonej cegły, trzynawowy i ma 72 metry długości, 54 metry szerokości oraz dwie wieże o wysokości 50 metrów. Wewnątrz uwagę przyciągają obrazy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i Chrystusa Bolesnego z końca XVIII wieku, a także wyposażenie świątyni tj. ołtarze, ambona, stalle i balaski wykonane przez miejscowego rzeźbiarza Kazimierza Krygowskiego oraz polichromia wykonana przez krośnianina Stanisława Wojciecha Bergmana.

Strona internetowa: Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Marcina w Błażowej

 

Zamek Łańcut 2Zespół pałacowo – parkowy w Łańcucie jest jednym z najpiekniejszych i najbardziej okazałych na ternie całego Podkarpacia. Zamek wraz z ziemno – murowanymi fortyfikacjami z pierwszej połowy XVII wieku zbudowano początkowo w stylu palazzo in fortezza. W XVIII i XIX wieku przebudowano następnie na rezydencję pałacową. Obecny wygląd nadano zamkowi za III ordynata, Romana Potockiego (1889 – 1900). Dziś w zamku mieści się bogato wyposażone muzeum wnętrz. Tuż przy zamku, od strony wschodniej – ogród włoski. W skład zespołu wchodzi też ponad 30 – hektarowy park w stylu angielskim. Obok zamku stajnie cugowe z 1892 roku, w których zgromadzono ok. 150 powozów z XVII – XX w. W obiekcie znajduje się też imponujący zbiór ikon karpackich i sprzętów cerkiewnych. W parku znajduje się również storczykarnia pierwotnie wybudowana przed 1904, a po zniszczeniach wojennych zrewitalizowana w 2008 roku.

Strona internetowa: Muzeum - Zamek w Łańcucie

 

Tunel Szklary

Przeworska Kolejka Wąskotorowa “POGÓRZANIN” - zabytkowa wąskotorowa linia kolejowa łącząca Przeworsk i Dynów, biegnąca doliną rzeki Mleczki. Powstała ona m.in., aby dowozić buraki do nowo otwartej w 1895 roku cukrowni w Przeworsku. Jedną z najwiekszych atrakcji kolejki jest wybudowany na początku XX wieku tunel w Szklarach o długości 602 m. Na trasie znajdują się także 2 mosty stalowe nad rzeką Mleczką, kilka jednoprzęsłowych mostów o długości 10-15 m oraz most kamienny. Obecnie na trasie kursuje pociąg turystyczny.

Strona internetowa: Przeworska Kolejka Wąskotorowa “POGÓRZANIN”

 

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search