Winnica Mazurak

Previous Next

Winnica Mazurak została założona w 2008 roku przez Dorotę i Krzysztofa Mazurak w miejscowości Błażowa, ok. 20 km na południe od Rzeszowa.

Zajmuje ona pół hektara i uprawianych jest na niej 16 odmian krzewów winnych. Winnica znajduje się na południowym stoku z rozległym widokiem zamykanym "Traktem Węgierskim". Przy winnicy prowadzona jest również uprawa ekologiczna lawendy - obecnie uprawianych jest około 800 krzewów. Państwo Mazurakowie przez wiele lat mieszkali w Rumunii i tam zasmakowali w winach; po powrocie do Polski brak im było krajobrazu poprzecinanego rzędami krzewów winnych. Poszukiwania właściwej działki zajęły kolejne 3 lata, aż trafiły się „popaństwowe" nieużytki w Błażowej. Winnica jest przepięknie położona stoku blisko szczytu wzgórza, wyniesionego prawie 350 m n.p.m. oraz ponad 100 metrów od dna pobliskiej doliny. Dobre nasłonecznienie, odpowiednia jakość gleby, no i oczywiście zdobywana przez lata wiedza enologiczna właścicieli są gwarancją uzyskania dobrych plonów oraz, co najistotniejsze przecież - dobrych win. Początkowo winnica zajmowała 20 arów, na których rosło 640 krzewów w 8 odmianach, a w kolejnych latach dalsze nasadzenia powiększyły winnicę do pół hektara i około dwóch tysięcy krzewów z 16 odmianami. Pierwsze zbiory miały miejsce w roku 2011; w planach właściciele mają powiększenie winnicy do trzech hektarów, zasadzenie na nich różnych, eksperymentalnych odmian i dalszą przygodę z enoturystyką. Za jakiś czas powstanie niewielki kompleks złożony z przetwórni, piwnicy i salki degustacyjnej, otoczony kilkoma domkami dla gości.

Uprawiane obecnie odmiany na Winnicy Mazurak to Riesling, Hibenal, Sibera, Solaris, Mscaris, Aurora, Bianca i Seyval Blanc na wina białe, a na czerwone: Cabernet Cantor, Cabernet Cortis, Dorfelder, Monarch, Regent, Leon Millot, Marechal Foch i Swenson Red. Właściciele czynnie uczestniczą w pracach Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, biorą udział w szkoleniach winiarskich oraz enologicznych, zjazdach i konferencjach. Są świadomi, że ciągle należy się doszkalać i wymieniać doświadczeniami z innymi winiarzami.

Właściciele zapraszają do Winnicy Mazurak na zwiedzanie komentowane oraz degustacje win i poczęstunek. Jest to możliwe wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się; zarówno osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. A jest co degustować - już jedne z pierwszych win z Winnicy Mazurak zdobyły dwa medale na II Galicyjskim Konkursie Win. Od tamtego czasu praktycznie co roku wina państwa Mazurak zdobywają medale, zwłaszcza czerwone wino Marlon, które w 2016 roku zdobyło srebro. Ostatni zaś medal otrzymało w VI Konkursie Polskich Win Jasło 2017 wino Solamus 2016 (wyprodukowane ze szczepu Muscaris) - brązowy medal w kategorii polskie wina białe.

Winnica Mazurak

Dorota i Krzysztof Mazurak

36-001 Terliczka 191

608 204 711

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

banner1

banner2

napis banner2

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search