Winnica Sztukówka znajduje się na Podkarpaciu, na terenie Pogórza Strzyżowskiego. Położona jest w otulinie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, w gminie Frysztak. Wzgórze, na którym jest zlokalizowana, zorientowane jest w linii wschód-zachód, zaś samo gospodarstwo wraz z Winnicą wyeksponowane jest do słońca na południowym stoku. Nazwa winnicy wzięła się od miejsca, w którym od kilkunastu lat mieszkają właściciele. Sztukówka to niewielkie wzniesienie, na którym rozrzuconych jest zaledwie kilkanaście domostw, zaś większość przestrzeni zajmują pola i lasy. |
Winnica została założona w 2009 roku i zajmowała wtedy obszar 1 ha. Obecnie obejmuje ona 3,6 ha. Uprawianych jest 12 odmian winorośli na wina czerwone i różowe oraz białe: Rondo, Regent, Marechal Foch, Leon Millot, Cabernet Cantor oraz Solaris, Siegerrebe, Seyval Blanc, Johanniter, Hibernal, Muscaris, Souvignier Gris. Wina wytwarzane z tych odmian są co roku doceniane w konkursach winiarskich, w których winnica bierze udział. Produkowane wina otrzymały m.in. medal Międzynarodowych Targów Wina Enoexpo 2012 i 2016, Galicyjskiego Konkursu Win 2014 oraz regularnie zdobywają nagrody Konkursu Win Polskich – imprezie towarzyszącej Międzynarodowym Dniom Wina w Jaśle. W 2019 roku był to brązowy medal dla Maryny 2018. W 2020 r. wina zostały docenione przez magazyn kulturalno-kulinarny KUKBUK, Złotym Jajem oraz certyfikatem KUKBUK Poleca 2020.
W Winnicy prowadzona jest nie tylko sprzedaż wina, ale również oferowane jest zwiedzanie winnicy, winiarni oraz prowadzone są degustacje. Od wiosny 2021 roku oferta wzbogacona będzie o miejsca noclegowe dla gości, którym polecane są okoliczne atrakcje turystyczne.
Kontakt:
Glinik Średni 153,
38-130 Frysztak
+48 605 539 422, +48 791 870 831
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Atrakcje
Warto zobaczyć w poblizu dwór obronny w Wiśniowej, który pojawił się w XVI w.. Kolejni właściciele wystawili dla siebie pałac klasycystyczny otoczony parkiem, a dawny dwór przekształcili w oficynę. W 1867 r. wieś przeszła na własność Franciszka Mycielskiego. Rodzina Mycielskich pełniła w latach 30. XX w. mecenat wobec artystów. W majątku gościli: Jan Cybis, Józef Czapski, Tytus Czyżewski, Hanna Rudzka-Cybisowa, Leon Chwistek, Felicjan Kowarski, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer i Tadeusz Stryjeński.
Drewniany kościół św. Katarzyny w Gogołowie wybudowano w 1672 r. w tradycji gotyckiej. Najstarszym elementem wyposażenia jest późnogotycka chrzcielnica z piaskowca karpackiego (XV/XVI w.), ufundowana przez Jana Amora Tarnowskiego, wojewody sandomierskiego i ruskiego, dziedzica wsi w tym czasie. Pozostała część wyposażenia pochodzi z XVII–XVIII w., są to m.in. barokowy ołtarz główny, ambona i prospekt organowy.