Winnica Dwie Granice

Previous Next

dwie granice2To co w winie najbardziej pociąga właściciela Dwóch Granic, pana Marka Nowińskiego, to aromaty. "Staramy się wydobywać charakterystyczne cechy każdej odmiany, ale także terroir, miejsca w którym wino się rodzi" - brzmi filozofia tutejszych winiarzy. Jest wdrażana z sukcesem, czego potwierdzeniem są liczne medale. Dwie Granice to de facto także dwie winnice. Pierwszą założyli Państwo Lidia i Marek Nowińscy w 2004 roku w Przysiekach koło Jasła. Z ziemi jasielskiej wywodzi się rodzina Pani Lidii. Inaczej dla Pana Marka, urodzonego Warszawianina, przyjazd na ten teren to odkrycie nowych i – jak często podkreśla – pięknych miejsc a także poznanie wspaniałych ludzi z ich kulturą i tradycjami.

Po 10 latach hektarowa winnica w Przysiekach stała się niewystarczająca dla pełnej pasji rodziny winiarzy, dlatego założono drugą, większą i systematycznie obsadzaną, na południowym i południowo - wschodnim stoku w Bączalu Górnym. Powierzchnia obu to ponad 6 hektarów. Obecnie uprawiane odmiany to Rondo, Regent, Leon Millot, Svensson Red, Cabernet Cortis, Jutrzenka, Johanniter, Seyval Blanc i Bianca. Nowe nasadzenia w Bączalu to będzie przede wszystkim Chardonnay, Riesling i Furmint. Docelowo winnica będzie liczyć 24 tys. krzewów, z czego 3/4 to będą odmiany na wina białe.

Ważnym elementem jest doskonale zorganizowane zaplecze degustacyjne winnicy, zlokalizowane w Przysiekach, które o każdej porze roku jest w stanie przyjąć zarówno gości indywidualnych jak i całkiem duże grupy.

Nagradzane ostatnio wina z winnicy Dwie Granice:

Regium (czerwone,2015) – srebrne medale na kokursach win Víno Šírava 2017 oraz VINO DUŠA 2017 (oba Słowacja).
Sibona (białe, 2016) – brązowy medal, IV Konkurs Polskich Win Jasło 2017
Idylla (białe, 2016) – srebrny medal, IV Konkurs Polskich Win Jasło 2017

 

Kontakt:

Przysieki 412,

38-207 Przysieki (koło Jasła)

+48 693 562 380

Facebook

Strona winnicy Dwie Granice 

 

 

Atrakcje

TrojaSkansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy to kompleks składający się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowano do pewnej wysokości ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski z początków epoki brązu oraz słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. W budynku muzeum mieści się ekspozycja wydobytych w czasie wykopalisk artefaktów w nowoczesnej aranżacji, z elementami multimedialnymi i salą kinową.

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy

 

Trzcinica kościółGotycki kościół św. Doroty w Trzcinicy powstał pod koniec XV w., ale jego konstrukcja należy do najstarszego typu zrębowych kościołów drewnianych. Wnętrze pokrywa renesansowa polichromia, m.in. monumentalne 4-metrowe przedstawienie św. Krzysztofa oraz scena Sądu Ostatecznego. Wyposażenie świątyni pochodzi z końca XVIII w.

Strona kościoła w Trzcinicy

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search