Winnica Łany

Previous Next

Winnica Łany powstała w 2007 roku w dzielnicy Biała w Rzeszowie. Jest to jedyna rzeszowska winnica, a nazwę swoją nawiązuje do nazwy wsi, na terenie której Bogdan Kasperek rozpoczął swoją przygodę z winiarstwem.

Początkowo winnica zajmowała powierzchnię ok. 0,5 ha; położona malowniczo na zboczu góry o stoku południowo-zachodnim i wysokości od 260 do 280 m n.p.m. Pierwsze nasadzone zostały winorośle z odmian: Regent, Solaris, Jutrzenka, Seyval Blanc, Johanniter, Marechal Foch, Acolon, Phoenix, Hibernal, Bianca. Obecnie winnica posiada powierzchnię 1,5 ha, doszły nasadzenia Chardonnay, Suvegine Grees, Tramine, Palava. W 2008 roku na zboczu wykonano trzy tarasy, na których udało się posadzić ok. 1500 krzewów winorośli. W 2009 przy winnicy powstała 100 metrowa piwnica wydrążona w zboczu góry, z trzema komorami. W związku z tarasowym położeniem i zasłonięciem przez górę kierunków północnego i wschodniego, powstały doskonałe warunki do wegetacji winorośli, jak też ich zimowania.

Winnica Łany od 2016 roku posiada koncesję na sprzedaż detaliczną wina, które obecnie można zakupić na miejscu, prowadzona jest również sprzedaż poprzez wybrane sklepy internetowe. Nazwy win inspirowane są nazwami szczepów winorośli. Wiele win zostało nagrodzonych na krajowych i międzynarodowych festiwalach i konkursach. Wina produkowane w Winnicy Łany zdobywały liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach krajowych i międzynarodowych; w IV Konkursie Polskich Win Jasło 2017 wino Regent 2015 uzyskało srebrny medal w kategorii polskie wina czerwone.

Właściciel prowadzi usługi z zakresu enoturystyki. Organizowane są degustacje, zwiedzanie winnicy komentowane, istnieje możliwość przyjazdu zarówno osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Zwiedzanie winnicy jest możliwe wyłącznie po uprzednim umówieniu się z właścicielem.

banner1

banner2

napis banner2

logo podkarpackie

Projekt „Odkryj Podkarpackie Winnice” jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search