Winnica Łany powstała w 2007 roku w dzielnicy Biała w Rzeszowie. Jest to jedyna rzeszowska winnica, a nazwę swoją nawiązuje do nazwy wsi, na terenie której Bogdan Kasperek rozpoczął swoją przygodę z winiarstwem.
Początkowo winnica zajmowała powierzchnię ok. 0,5 ha; położona malowniczo na zboczu góry o stoku południowo-zachodnim i wysokości od 260 do 280 m n.p.m. Pierwsze nasadzone zostały winorośle z odmian: Regent, Solaris, Jutrzenka, Seyval Blanc, Johanniter, Marechal Foch, Acolon, Phoenix, Hibernal, Bianca. Obecnie winnica posiada powierzchnię 1,5 ha, doszły nasadzenia Chardonnay, Suvegine Grees, Tramine, Palava. W 2008 roku na zboczu wykonano trzy tarasy, na których udało się posadzić ok. 1500 krzewów winorośli. W 2009 przy winnicy powstała 100 metrowa piwnica wydrążona w zboczu góry, z trzema komorami. W związku z tarasowym położeniem i zasłonięciem przez górę kierunków północnego i wschodniego, powstały doskonałe warunki do wegetacji winorośli, jak też ich zimowania.
Winnica Łany od 2016 roku posiada koncesję na sprzedaż detaliczną wina, które obecnie można zakupić na miejscu, prowadzona jest również sprzedaż poprzez wybrane sklepy internetowe. Nazwy win inspirowane są nazwami szczepów winorośli. Wiele win zostało nagrodzonych na krajowych i międzynarodowych festiwalach i konkursach. Wina produkowane w Winnicy Łany zdobywały liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach krajowych i międzynarodowych; w IV Konkursie Polskich Win Jasło 2017 wino Regent 2015 uzyskało srebrny medal w kategorii polskie wina czerwone.
Właściciel prowadzi usługi z zakresu enoturystyki. Organizowane są degustacje, zwiedzanie winnicy komentowane, istnieje możliwość przyjazdu zarówno osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Zwiedzanie winnicy jest możliwe wyłącznie po uprzednim umówieniu się z właścicielem.
Kontakt:
ul. Wschodnia 43,
35-304 Rzeszów
+48 609 483 403
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Atrakcje
Pierwszy Ratusz w Rzeszowie został wybudowany, podobnie jak zamek, przez Mikołaja Spytka Ligęzę, najprawdopodobniej przed końcem XVI w. Dzisiejszą formę budynek przyjął pod koniec XIX w., kiedy to przeprowadzono jego gruntowną przebudowę łączącą elementy w stylu neogotyckiego i neorenesansowego.
Zobacz więcej: Strona internetowa UM Rzeszów
Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie piwnice” przebiega pod kamienicami i płytą Rynku, łącząc wszystkie jego pierzeje. Poszczególnym przestrzeniom (15 korytarzy, 25 piwnic) usytuowanym na trzech kondygnacjach nadano nazwy odnoszące się do ich funkcji oraz historii miasta. Sieć podziemnych korytarzy i pomieszczeń powstała od XIV do XVIII w. i służyła jako sklepy, magazyny, warsztaty, wreszcie – w czasie wojen i kataklizmów – jako schronienie. Obecnie łączna długość trasy liczy 396 m.
Dowiedz się więcej o podziemnych tajemnicach Rzeszowa
Kościół Świętego Krzyża i konwent popijarski to zestaw budynków ulokowanych liniowo przy uliicy 3 Maja w Rzeszowie. Aktualnie swoją początkowę funkcję zachował wyłącznie kościół stanowiący trzon założenia, pozostałe segmenty klasztoru z biegiem czasu pozyskiwały różne funkcje. Prawa część mieści zbiory Muzeum Okręgowego, lewa zaś jest siedzibą liceum ogólnokształcącego. Bogata dekoracja stiukowa zdobi sklepienia nawy i prezbiterium świątyni, została wykonana przypuszczalnie w latach 1656-57 przez Jana Chrzciciela Falconiego. Późnobarokowa fasada była wykonana w latach 1705-07 zgodnie z projektem architekta Tylmana z Gameren. Rokokowy ołtarz główny z pierwszej połowy XVIII w. mieści późnobarokową rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego (z końca XVII w.). Z kolei w kaplicy św. Józefa Kalasancjusza, założyciela zakonu pijarów, absorbuje uwagę ołtarz z 1 poł. XVIII w. – jest to dzieło znakomitego włoskiego mistrza Baltazara Fontany.
Strona internetowa: Parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie
Zespół pałacowo – parkowy w Łańcucie jest jednym z najpiekniejszych i najbardziej okazałych na ternie całego Podkarpacia. Zamek wraz z ziemno – murowanymi fortyfikacjami z pierwszej połowy XVII wieku zbudowano początkowo w stylu palazzo in fortezza. W XVIII i XIX wieku przebudowano następnie na rezydencję pałacową. Obecny wygląd nadano zamkowi za III ordynata, Romana Potockiego (1889 – 1900). Dziś w zamku mieści się bogato wyposażone muzeum wnętrz. Tuż przy zamku, od strony wschodniej – ogród włoski. W skład zespołu wchodzi też ponad 30 – hektarowy park w stylu angielskim. Obok zamku stajnie cugowe z 1892 roku, w których zgromadzono ok. 150 powozów z XVII – XX w. W obiekcie znajduje się też imponujący zbiór ikon karpackich i sprzętów cerkiewnych. W parku znajduje się również storczykarnia pierwotnie wybudowana przed 1904, a po zniszczeniach wojennych zrewitalizowana w 2008 roku.
Strona internetowa: Muzeum - Zamek w Łańcucie