Winnica Źródło

Previous Next

Winnica ta położona jest w zachodniej części miasta Jasła na osiedlu Bryły przy ulicy Mickiewicza.

Pierwszych nasadzeń krzewów winnych dokonano w pamiętnym dniu 10. 04. 2010 roku (katastrofa w Smoleńsku). Winnica zajmuje obszar 12 arów, działka położona jest na nasłonecznionym terenie o umiarkowanym nachyleniu. Obecnie w Winnicy Źródło uprawiane są odmiany na wina białe: Seyval Blanc, Bianca, Jutrzenka, Muskat Odeski; czerwone: Regent, Rondo, Leon Millot oraz kilka odmian deserowych. Właścicielem winnicy jest małżeństwo Maria i Henryk Rak, pasjonaci winiarstwa od lat. Wszystkie prace w winnicy wykonywane są ręcznie, co w znacznej mierze decyduje o charakterze wina. Jest to typowo rodzinna winnica nastawiona na wyrób niewielkiej ilości wina w dobrej jakości. Pierwsze wino wyprodukowane zostało już w roku 2011. W następnych latach doskonalono warsztat winiarski zarówno w uprawie winorośli, jak i w produkcji wina, uczestnicząc w licznych szkoleniach, konferencjach i warsztatach enologicznych, mając świadomość, że ciągle należy się doszkalać i wymieniać doświadczeniami z innymi winiarzami.

U podnóża winnicy wśród dzikich zarośli znajduje się źródło, z którego woda zasila przepływający obok uroczy strumyk – stąd pochodzi nazwa winnicy. Właściciel winnicy prowadzi spotkania degustacyjne, jednak na takie należy się wcześniej umówić. W ofercie dla enoturstów jest zwiedzanie komentowane oraz degustacje win i poczęstunek. Jest to możliwe wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się; zarówno osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.
Winnica Źródło za produkowane wina otrzymała liczne medale w konkursach krajowych i międzynarodowych; ostatnio w IV Konkursie Polskich Win Jasło 2017 wino Regent 2016 otrzymało srebrny medal w kategorii polskie wina czerwone, a medal brązowy wino Rondo Róża 2016 w kategorii polskie wina różowe. W konkursie win w Zemplinskiej Siravie wino Rondo 2016 otrzymało medal złoty.

Winnica Źródło
Henryk Rak
38-200 Jasło
ul. Mickiewicza 121

tel. +48 502-105-994
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

banner1

banner2

napis banner2

logo podkarpackie

Projekt „Odkryj Podkarpackie Winnice” jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search