Winnica w Witryłowie nad Sanem należy do największych i najpiękniej położonych w województwie podkarpackim.
Na wzgórzu, a szczególnie na jego południowym i południowo – zachodnim stoku, łagodnie schodzącym ku dolinie Sanu, rozpościera się ponad 6-hektarowa winnica wraz z imponującymi piwnicami i doskonale wyposażonym zapleczem do produkcji. Uprawiane są tu Pinot Noir, Traminer, Souvigner Gris, Cabernet Cantor, Palava, Regent, Rondo, Marechal Foch, Leon Millot, Chardonnay, Riesling, Jutrzenka, Solaris, Bianca, Kerling, Muscaris i Seyval Blanc. W produkcji winnicy przeważają kupaże, których jakość systematycznie z każdym rokiem rośnie. Dowodem jest choćby fakt, iż po raz pierwszy zgłoszone do konkursu win polskich wina różowe i czerwone z Piwnic Półtorak zyskały jednogłośne uznanie w oczach (a może jeszcze bardziej w nosie i na podniebieniu) komisji oceniającej.
Winnica jest też inspiracją dla innych miłośników winiarstwa, którzy zainteresowali się doliną rzeki San. Zaledwie kilkaset metrów dalej powstaje kolejna, kilkuhektarowa winnica, a w planach są następne. Właściciele patrzą na ten region przez perspektywę długoterminową. Chcemy stworzyć region winiarski z prawdziwego zdarzenia. To, że nie jesteśmy na glebach wapiennych ma swoje zalety. Z winem jest tak jak z każdym produktem luksusowym: musi mieć swój własny niepowtarzalny styl i koloryt. Chcielibyśmy, aby udało się zrobić bardzo dobre wino i jesteśmy pewni, że tu, w tym regionie jest to możliwe – podkreślają właściciele Piwnic Półtorak Wine & Spirits. Bez wątpienia produkty sygnowane tym znakiem mają swój styl, a i jakością na pewno mogą już konkurować z wieloma produktami z regionów o znacznie dłuższych tradycjach winiarskich.
Godne polecenia wina z Piwnic Półtorak Wine & Spirits, nagradzane w ostatnim roku:
- Cuvee (2016) - złoty medal w kategorii wina czerwone, IV Konkurs Polskich Win Jasło 2017
- Rose (2016) - srebrny medal w kategorii wina różowe, IV Konkurs Polskich Win Jasło 2017
Kontakt:
Witryłów 114,
36-204 Dydnia
+48 889 780 094
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Atrakcje
W pobliżu winnicy po drugiej stronie Sanu znajduje się przepiękna cerkiew greckokatolicka pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu. Usytuowana jest ona na wzgórzu „Dębnik” w miejscu naturalnie obronnym, otoczonym wałami. Została wzniesiona na miejscu starszej cerkwi i jest jedną z najstarszych drewnianych w Polsce (1659 rok). Jest to świątynia orientowana, zrębowa, trójdzielna. Aktualnie cerkiew jest oddziałem terenowym Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Aby dostać się do cerkwi należy przeprawić się przez rzekę. Można tu skorzystać miedzy innymi z takich atrakcji jak kładka wisząca o długości 234 metrów łącząca mieszkańców Witryłowa i Ulucza lub przeprawy promowej na Sanie w Krzemiennej.
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku należy do najpiękniejszych skansenów w Europie. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne dostosowane do fizjografii terenu. Od - twarzając typowe układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród na terenie Muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX w. W 2011 r. oddano do użytku replikę Galicyjskiego Rynku, który otacza 26 budynków par - terowych: karczma z kręgielnią, poczta, urząd gminy, remiza, apteka, domy żydowskie, sklep, trafika, warsz - tat ślusarsko-kowalski oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny.
Strona internetowa: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Zamek Królewski w Sanoku (XV-XVI w.) jest siedzibą Muzeum Historycznego. W jego zbiorach znajduje się jedna z cenniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce – ponad 1200 eksponatów, w tym najwcześniejsze przykłady malarstwa cerkiewnego – ikony oraz przedmioty liturgiczne (utensylia, krzyże ręczne drewniane i polichromowane, enkolpiony, zawieszki, chorągwie, szaty, starodruki) pochodzące z istniejących bądź nieistniejących prawosławnych i greckokatolickich cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy. Uzupełnia ją kolekcja sztuki sakralnej kościoła rzymskokatolickiego i ceramika pokucka. W oddanym w 2013 r. nowym skrzydle zamkowym umieszczono Galerię Zdzisława Beksińskiego (największy zbiór obrazów tego artysty w Polsce) oraz przeniesioną z Warszawy pracownię malarza, pieczołowicie odtworzoną na miejscu.
Strona internetowa: Muzeum Historyczne w Sanoku