Salon Win Karpackich

Previous Next

Winnica Dwór Kombornia położona jest na terenie zabytkowego zespołu dworsko-parkowego w Komborni. Dwór Kombornia to ziemiańska siedziba, której historia sięga XVI w. Jest jednym z lepiej zachowanych zespołów rezydencjonalnych na Podkarpaciu. Obejmując powierzchnię 10 hektarów mieści czterogwiazdkowy, butikowy Hotel SPA z bogatą infrastrukturą Wellness, Salon Win Karpackich, Centrum Konferencyjne i Bankietowe oraz komfortowy trzygwiazdkowy Hotel Wine Garden. Mała, początkowo 5-arowa winniczka posadzona została w 2012 roku, po wschodniej stronie dworu, obok malowniczych ruin XVI-wiecznego spichlerza. Właściciele obiektu, Marzanna i Ryszard Skotniczny, winem interesują się od dawna. Decydując się na założenie winnicy kierowali się winiarskimi tradycjami tego miejsca. Niegdyś, leżące przy trakcie węgierskim, piwnice dworskie w Komborni pełne były nie tylko węgierskiego wina. Istnieją historyczne przekazy świadczące o zaangażowaniu dawnych właścicieli Komborni w budowę samego traktu, dzięki któremu wina od południowych sąsiadów trafiały na stoły polskich królów i szlachty. Winnica obecnie ma powierzchnię 10 arów, natomiast w nowej, planowanej lokalizacji zostanie dwukrotnie powiększona. Na początek gospodarze zdecydowali się na sprawdzone odmiany: Rondo, Seyval Blanc i Jutrzenka. Oprócz odmian przerobowych planują także nasadzenia odmian deserowych. W trakcie spotkań kulinarno-degustacyjnych, nierzadko połączonych z koncertami muzyki live, organizowanych przez gospodarzy, szczególne miejsce zarezerwowane jest dla win pochodzących z innych winnic Podkarpacia.

Salon Win Karpackich został stworzony w będących świadkami tamtych czasów, zabytkowych piwnicach zespołu dworskiego. Aby wino mogło być zaprezentowane w Salonie musi pochodzić z regionów położonych na obszarze Karpat, być uznane w swoim regionie lub kraju pochodzenia. Dzięki temu odwiedzając Salon, goście mogą odbyć enologiczną podroż degustując interesujące, reprezentatywne dla danego regionu wina, w tym także polskie wina z Podkarpacia. Goście odwiedzający Salon mogą samodzielnie, według swojego wyboru, przez 60 lub 90 minut degustować wszystkie wina otwarte do degustacji lub skorzystać z programu degustacji komentowanych. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można spróbować win z Karpat w formie czasowej w tak znacznej ilości. Ich różnorodność sprawia też, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Naturalne walory ziemiańskiej, wiejskiej rezydencji sprawiają, że Dwór Kombornia jest miejscem idealnym na ucieczkę od hałaśliwej rzeczywistości i nieśpieszne smakowanie życia nie tylko dla enoturysty. Stylowe wnętrza kryją komfortowe indywidualnie aranżowane pokoje. Dwie restauracje zapraszają by posmakować dobrej kuchni. W Strefie Wellness i w bogatej ofercie zabiegów w SPA goście znajdą wszystko, co potrzeba, by poczuć błogi relaks, odprężenie i przypływ sił witalnych. Nawet zabiegi pielęgnacyjne oparte o dobroczynne działanie skórek winogron...

 

 

Kontakt:

Kombornia 1,

38-420 Korczyna

+48 13 435 43 60

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Facebook

 

Atrakcje

Haczów fot. KZ Haczów jest dużą wsią położoną nad Wisłokiem, na terenie powiatu brzozowskiego. Około 8 km jazdy samochodem od Salonu Win Karpackich znajduje się tutaj kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła. Jest to drewniany gotycki kościół (1459) o konstrukcji zrębowej, orientowany, kryty gontem, z zachowanym pierwotnym więźbowozaskrzynieniowym systemem nakrycia budowli, wieża i soboty późniejsze (1624). Został on w 2003 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wewnątrz znajdują się fragmenty gotyckiej, monumentalnej dekoracji figuralnej i ornamentalnej (1494) - najstarszej polichromii takiego typu w Europie, eklektyczna dekoracja malarska (1864), cztery ołtarze boczne rokokowe (II poł. XVIII w.), kamienna chrzcielnica (XVI w.), a w kaplicy NMP w ołtarzu kopia gotyckiej Piety łaskami słynącej (ok. 1400, oryginał w nowym kościele).

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej: Drewniany kościół w Haczowie

 

Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem fot. J.ReczekOkoło 15 minut jazdy samochodem od winnicy w pow. brzozowskim znajduje się Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem. Został on w 2003 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jest to drewniany gotycki kościół z II połowy XV wieku. Obok kościoła znajdują się drewniane obiekty dawnego zespołu plebańskiego: stara plebania (1699) mieszcząca obecnie muzeum parafialne, lamus, organistówka i kryty słomą budynek gospodarczy z wozownią o konstrukcji sumikowo-łątkowej.

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wszystkich Świętych w Bliznem

 

Krosno kościół św Wojciecha Zabytkowy kościół św. Wojciecha wzniesiony został w XV w., w miejscu dawnej, starszej świątyni, na tzw. Przedmieściu Górnym, na Zawodziu, gdzie w X w. istniała najstarsza część miasta Krosna. Według legendy w tym miejscu odpoczywał św. Wojciech w trakcie podróży z Pragi do Gniezna. W czasie badań wykopaliskowych znaleziono tu krzyżyk metalowy z X w. Drewnianą świątynię wyremontowano w 1903 r. według projektu krakowskiego architekta Tadeusza Stryjeńskiego

Zobacz więcej: Kościół św. Wojciecha w Krośnie

 

Krosno Muzeum Podkarpackie Muzeum Podkarpackie w Krośnie powstało w 1954 r. jako Muzeum Regionalne PTTK, w 1958 r. stało się instytucja państwową pod nazwą Muzeum w Krośnie, a od 2000 r. przyjęło obecną nazwę. Placówka mieści się w zabytkowej części miasta przy ul. Piłsudskiego 16, w budynku dawnego Pałacu Biskupiego. W jego zbiorach znajduje się jedna z najcenniejszych na świecie kolekcji lamp naftowych.

Zobacz więcej: Muzeum Podkarpackie w Krośnie

 

Żarnowiec fot.J.ReczekXVIII wieczny Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu został zakupiony od Jadwigi Biechońskiej przez Komitet Obchodów Jubileuszu 60-lecia urodzin Marii Konopnickiej i jako dar od narodu ofiarowany poetce w 1903 roku. Mieszkała tu przeważnie w miesiącach letnich. Realizowała tu również szeroką działalność pisarską, oświatową i społeczną. Najbardziej znanym utworem Konopnickiej, który powstał w Żarnowcu jest „Rota”. Od lat 60-ch XX wieku w dworku znajduje się muzeum poświęcone poetce. Zebrano tu zarówno wyposażenie z epoki, jej dzieła jak i liczne pamiątki rodzinne. Dworek otacza piękny i wartościowy przyrodniczo park, w którym rośnie ok. 40 gatunków drzew i ponad 170 gatunków roślin naczyniowych.

Strona internetowa Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu Dar Narodowy

 

Centrum dziedzictwa szkła 3Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to miejsce, gdzie turyści mogą zobaczyć proces produkcji i zdobienia wyrobów ze szkła oraz wziąć w nim czynny udział. Znajdują się tu ekspozycje prezentujące szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców oraz użytkowe – przykłady najwyższego kunsztu wzorniczego i designu. W strukturę Krosna – Miasta Szkła jest wkomponowanych kilkanaście rzeźb tworzących szlak małej architektury… szklanej.

Strona internetowa: Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search