Barko Vinum to rodzinna firma założona w 1995 roku przez Petera Mihalko w winiarskim regionie koło miejscowości Brekov. Jest to najstarszy na Słowacji, a zarazem najbardziej wysunięty na północ obszar uprawy winogron. Obecnie firma Barko Vinum jest właścicielem dwóch winnic: Viničná hora i Gečova, obie położone w rejonie Brekov. Znajdują się tam ruiny zamku Brekov - Castrum Barko. Zamek został zbudowany w XIII wieku; jak podają źródła historyczne, w okolicy uprawiano winorośl już od XV wieku. Od nazwy zamku pochodzi nazwa firmy winiarskiej rodziny Mihalko.
Państwo Mihalko rozpoczęli uprawę winorośli w 1995 roku. W tym czasie istniejąca od dawna winnica Viničná hora obejmowała 20 hektarów, niestety była bardzo zaniedbana. Początkowo Barko Vinum posiadało 12 arów z tej winnicy, położonej na południowym stoku łagodnego wzniesienia (140-160 m n.p.m.). W 1998 roku dokupiono kolejną część winnicy od potomków pierwotnych właścicieli. Działka została obsadzona odmianą Müller-Thurgau. W tym czasie wynajęte zostały również rzędy Tramín red, Svätovavrinecké i Iršaj oliver. W 2000 roku zasadzono pierwsze własne sadzonki. Wybór padł na Rizling vlašský, który w 2003 roku przyniósł wspaniałe zbiory i pierwsze wina szlachetne. Obecnie winnica obejmuje obszar 2,83 ha.
W 2003 roku podjęto decyzję o założeniu nowej winnicy w części Brechla chotár zwanej Gecovą. Obejmuje ona obszar 2,8 ha położony na łagodnych, południowych stokach wzniesień rozciągających się na wysokości 135-137 m n.p.m. W Gecovej rośnie ok. 5000 sztuk krzewów następujących odmian: Frankovka modrá, Cabernet sauvignon, Chardonnay, Sauvignon blanc. Tak otrzymano wina szlachetne z uprawy w 2006 roku.
Winnica produkuje szlachetne wina gronowe zarówno białe, jak i czerwone oraz różowe, które mają szerokie grono zwolenników. Wina te są laureatami licznych konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. na konkursach międzynarodowych Vino Bojnice, Vino Tokaj, Murvina w Preszowie.
Winnica prowadzi usługi z zakresu enoturystyki, organizowane są degustacje, zwiedzanie winnicy komentowane, istnieje możliwość przyjazdu zarówno osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Zwiedzanie winnicy jest możliwe wyłącznie po uprzednim umówieniu się z właścicielem. Degustacje są dostępne dla grup 30-osobowych, idealne dla grup 15-osobowych, z możliwością noclegu w niedalekim mieście Strazske, obok Humennego.
Kontakt:
Brekov 170,
066 01 Brekov, Słowacja
+421 915 459 492
Atrakcje
Pałac w Hummennem. Humenné to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, na południowym wschodzie kraju preszowskiego. Największym zabytkiem jest umiejscowiony tutaj w centrum pierwotnie renesansowy pałac, przebudowany pod koniec XIX w. na wzór francuskich rezydencji. Obecnie budowla otwarta jest dla zwiedzających, a w jej murach znajduje się Muzeum Krajoznawcze.
Strona internetowa Muzeum w Humennem
Klasycystyczny Pałac (kasztel) w Sninie został zbudowany w 1781 roku na miejscu poprzedniego drewnianego dworu przez hrabinę Terézia van Dernáthová, która była wnuczką ostatniego męskiego potomka rodu Drughetów. Na dziedzińcu dworu znajduje się fontanna z posągiem Herkulesa odlanym z miejscowego żelaza w 1841 roku. Od 2010 roku dwór jest własnością miasta Snina, które odrestaurowało go między innymi dla potrzeb muzealnych. W przeszłości znajdowały się tutaj ogródy w stylu francuskim i rozległy park angielski, którego część zachowała się do dziś.
Strona internetowa: Miasto Snina