Winnica Kolacz

Previous Next

Z położonej niespełna 300 m.n.p.m. pięknie wypielęgnowanej winnicy rozciąga się widok na Kołaczyce, a w dalszej perspektywie - na pasmo Beskidu Niskiego.

Mimo postępującej w okolicy zabudowy widok ten ciągle i niezmiennie urzeka. I w tym miejscu, na stosunkowo niewielkim areale (40 arów) uprawianych jest w niej 10 gatunków winorośli: na wina czerwone Regent i Rondo, oraz na białe Aurora, Muskat Odeski, Seyval Blanc, Jutrzenka, Solaris, Hibernal, Bianca i Johanniter. W większości produkowane są z nich wina jednorodne, choć w Kołaczycach powstają też smaczne, nieco mineralne kupaże.
Winnica została nasadzona w 2009 roku, a pierwszy zbiór miał miejsce w 2011. Pasję winiarską właściciel Jan Śniegowski odkrył w sobie pracując w winnicach w północnych Włoszech. Stamtąd przywiózł też wiele ciekawostek i metod pracy z winoroślą, dzięki którym skutecznie osiąga nieco niższą kwasowość niż inni winiarze w okolicy produkujący z tych samych odmian. Winnica Kolacz to przedsięwzięcie typowo rodzinne: wszystkie prace wykonują w niej wyłącznie właściciele Maria i Jan Śniegowscy wspierani przez córkę i syna. Należy również podkreślić, że starają się unikać jakichkolwiek substancji chemicznych, co czyni uprawę ekologiczną.

Godne polecenia wina z winnicy Kolacz, które zdobyły nagrody w ostatnim czasie:

Hibernal (białe, 2016) – brązowy medal, IV Konkurs Polskich Win Jasło 2017
Muskat (białe, 2016) – champion, IV Konkurs Polskich Win Jasło 2017

Możliwe degustacje indywidualne i małe grupy (do 20 osób) – po wcześniejszym umówieniu

Adres:
Nawsie Kołaczyckie 303a , 38-213 Kołaczyce
tel. (13) 4410969, kom. 696 097 865
strona winnicy: http://www.winnicakolacz.pl/
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

banner1

banner2

napis banner2

logo podkarpackie

Projekt „Odkryj Podkarpackie Winnice” jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search