Winnica Kolacz

Previous Next

Z położonej niespełna 300 m.n.p.m. pięknie wypielęgnowanej winnicy rozciąga się widok na Kołaczyce, a w dalszej perspektywie - na pasmo Beskidu Niskiego.

Mimo postępującej w okolicy zabudowy widok ten ciągle i niezmiennie urzeka. I w tym miejscu, na stosunkowo niewielkim areale (40 arów) uprawianych jest w niej 10 gatunków winorośli: na wina czerwone Regent i Rondo, oraz na białe Aurora, Muskat Odeski, Seyval Blanc, Jutrzenka, Solaris, Hibernal, Bianca i Johanniter. W większości produkowane są z nich wina jednorodne, choć w Kołaczycach powstają też smaczne, nieco mineralne kupaże.
Winnica została nasadzona w 2009 roku, a pierwszy zbiór miał miejsce w 2011. Pasję winiarską właściciel Jan Śniegowski odkrył w sobie pracując w winnicach w północnych Włoszech. Stamtąd przywiózł też wiele ciekawostek i metod pracy z winoroślą, dzięki którym skutecznie osiąga nieco niższą kwasowość niż inni winiarze w okolicy produkujący z tych samych odmian. Winnica Kolacz to przedsięwzięcie typowo rodzinne: wszystkie prace wykonują w niej wyłącznie właściciele Maria i Jan Śniegowscy wspierani przez córkę i syna. Należy również podkreślić, że starają się unikać jakichkolwiek substancji chemicznych, co czyni uprawę ekologiczną.

Godne polecenia wina z winnicy Kolacz, które zdobyły nagrody w ostatnim czasie:

Hibernal (białe, 2016) – brązowy medal, IV Konkurs Polskich Win Jasło 2017
Muskat (białe, 2016) – champion, IV Konkurs Polskich Win Jasło 2017

Możliwe degustacje indywidualne i małe grupy (do 20 osób) – po wcześniejszym umówieniu.

 

Kontakt:

Nawsie Kołaczyckie 303a,

38-213 Kołaczyce

(13) 441 09 69, +48 696 097 865

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook

Strona internetowa

 

Atrakcje

Golesz fot.SzarekRezerwat przyrody Golesz został utworzony na terenie miejscowości Krajowice w gminie Kołaczyce w 2000 roku. Zajmuje powierzchnię 27, 45 ha. Wzgórze Golesz wznosi się 5 km na północ od Jasła, na prawym brzegu Wisłoki, przy drodze Jasło- Plizno, na obszarze Pogórza Strzyżowskiego. W rezerwacie „Golesz” ochroną objęto wychodnie piaskowca ciężkowickiego wraz z otaczającym je lasem grądowym w odmianie wschodniokarpackiej, a także ślady grodziska wczesnośredniowiecznego i ruiny średniowiecznego zamczyska.

Tuż obok, w południowo- wschodniej części rezerwatu, można dostrzec szereg ciekawie ukształtowanych wychodni piaskowca ciężkowickiego (tzw. ostańców). Skałki są niezwykle ciekawe ze względu na swoje oryginalne kształty, bogatą rzeźbę oraz ciasny układ na bardzo stromym stoku. Pas skałek rozciąga się na wysokości 270- 320 m n.p.m. Najbardziej interesujące, układające się w ciasny labirynt, występują w górnej części zbocza. Są to tzw. Baszty, rozdzielone wąskimi korytarzami. Ciągną się rzędowo w dół stoku na długości ok. 70 m.

Zobacz więcej: Rezerwat przyrody Golesz

 

Muzeum Regionalne JasłoMuzeum Regionalne w Jaśle powstało w 1969 w roku. Posiada ono dwa działy merytoryczne: etnograficzny i historyczny. Dział historyczny jest znacząco rozbudowany, ponieważ w skład zbiorów wchodzą oprócz zabytków ściśle historycznych także zbiory z zakresu sztuki. Dodatkowo w jasielskim Muzeum wyodrębniono zbiory archeologiczne oraz paleontologiczne. Aktualne zbiory Muzeum liczą ponad 20.000 eksponatów i archiwaliów.
Muzeum Regionalne w Jaśle trzykrotnie zmieniało swoje miejsce. Do 1970 roku zajmowało lokal przy ul. Rynek 14, przez kolejne 20 lat mieściło się w nowo wybudowanym Jasielskim Domu Kultury, a od 1991 roku udostępniało już swoje pierwsze stałe i czasowe ekspozycje w obecnej nowej siedzibie tej instytucji przy ul. Kadyiego 11 w Jaśle. Dawny dom dr Stanisława Kadyiego został przebudowany i przeznaczony do celów muzealnych. Do tego budynku został dobudowany pawilon wystawowy, który mieści ekspozycje stałe i salę do wystaw czasowych. Od tego czasu Muzeum Regionalne może prowadzić na szerszą skalę swoją działalność wystawienniczą.

Strona internetowa: Muzeum Regionalne w Jaśle

 

Liwocz widok z góryLiwocz (562 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie na Pogórzu Ciężkowickim, na zachód od Kołaczyc, położone na terenie miejscowości Brzyska. Jest zbudowany ze skał fliszu zewnętrznokarpackiego. Stanowi on kulminację zalesionego grzbietu. Na szczycie zlokalizowane jest Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju z wieżą, na której znajduje się platforma widokowa z wielkim, oświetlonym nocą krzyżem. Liwocz to również rezerwat przyrody położony na ternie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki.

Zobacz więcej: Rezerwat przyrody Liwocz

 

loga nowe

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search