Winnica Granice

Previous Next

Winnica „Granice” powstała w 2015 roku i położona jest w miejscowości Zgłobień koło Rzeszowa. Nazwa nawiązuje do usytuowania obiektu na granicy dwóch miejscowości: Niechobrza i Zgłobnia. Właścicielem jest Maciej Sowiński, matematyk z wykształcenia, winiarz z zamiłowania.

Winnica rozciąga się na południowym stoku wzniesienia na wys. 296 m n.p.m. w odległości 700 m od Krzyża Milenijnego w Niechobrzu. Malowniczy, pagórkowaty teren sprzyja pieszej turystyce i rowerowym wycieczkom. Położona jest bezpośrednio przy domu właściciela, gdzie znajduje się piwnica winiarska, przetwórnia oraz pomieszczeniedo degustacji.

Pomimo tego, iż infrastruktura drogowa Zgłobnia jest mniej rozwinięta niż w Rzeszowie, dojazd do winnicy jest łatwy i komfortowy, ponieważ pod samą bramę prowadzi droga asfaltowa. Jadąc od Rzeszowa na rondzie w Niechobrzu powinniśmy skręcić w prawo, a następnie przed szkołą w lewo podążając w stronę Krzyża Milenijnego, po przejechaniu ok. 2,5 km w górę po prawej stronie możemy dostrzec drewniany dom z niebieskimi okiennicami, a przy nim winnicę oraz przepiękne widoki na pobliską okolicę i Rzeszów.

Obecnie winnica zajmuje powierzchnię 30 arów, rośnie tam 1500 krzewów w następujących odmianach: Seyval Blanc, Solaris, Hibernal na wina białe oraz Rondo i Regent na wina czerwone.Właściciel od lat systematycznie zdobywa doświadczenie i wiedzę w zakresie winiarstwa.Zakup działki, która spełniałaby wymagania dotyczące założenia winnicy, jak i budowa domu z piwnicą winiarską od samego początku podporządkowane były idei zagłębiania się tajniki produkcji wina. Niepowtarzalny charakter tego urokliwego miejsca podkreśla dom wzniesiony z modrzewiowych bali, a ceglana piwnica została wymurowana w ziemi, dzięki temu panują tu stałe warunki niezależnie od warunków zewnętrznych.
Można odnieść wrażenie, że czas płynie tu wolniej. Sam właściciel po wypełnieniu wszystkich obowiązków chętnie oddaje się idei Slow Food, której nieodłącznym elementem jest oczywiście wino.

Ze względu na to, iż jest to młoda winnica, sukcesem należy nazwać pierwsze udane zbiory, które miały miejsce jesienią 2017 roku.
Pierwsze wina powstały w sezonie 2017/2018. Do degustacji w winnicy dostępne są białe i czerwone wina wieloszczepowe.
Właściciel prowadzi usługi z zakresu enoturystyki. Organizowane są tu degustacje, zwiedzanie i biesiadowanie. Istnieje możliwość przyjazdu zarówno osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Zwiedzanie winnicy jest możliwe wyłącznie po uprzednim umówieniu.Na terenie winnicy do dyspozycji przyjezdnych będzie dostępny całoroczny domek gościnny.

Winnica Granice
Maciej Sowiński, 36-046 Zgłobień 621b
Tel. 606 648 528, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

banner1

banner2

napis banner2

logo podkarpackie

Projekt „Odkryj Podkarpackie Winnice” jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego

Polityka prywatności

  

logo pc         Stowarzyszenie “Pro Carpathia”, Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów, www.procarpathia.pl 

  

© Copyright 2020. Stowarzyszenie "Pro Carpathia" Karpacki Szlak Wina

Search